Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > W 9 obwodach Ukrainy zakończono cykle szkoleń dla lokalnych aktywistów, NGO i przedstawicieli władz lokalnych

W 9 obwodach Ukrainy zakończono cykle szkoleń dla lokalnych aktywistów, NGO i przedstawicieli władz lokalnych

Projekt „Silne wspólnoty lokalne kluczem do sukcesu reformy samorządowej” jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji (FED). Jest adresowany do 9 obwodów: chersońskiego, czerkaskiego, czernihowskiego, czerniowieckiego, lwowskiego, mikołajewskiego, odeskiego, sumskiego, winnickiego.

We wrześniu FED zakończył cykle szkoleń dla przedstawicieli władz lokalnych (urzędników poziomu rejonów) i przedstawicieli NGO oraz obywatelskich grup nieformalnych. W ramach spotkań w każdym obwodzie zostały przeprowadzone dwa dwudniowe szkolenia, w których wzięły udział 24 osobowe grupy z czterech rejonów danego obwodu.

FEDczerniowce lipiec

 

FEDsumy 1

 

Wszystkie szkolenia przeprowadziła grupa trenerska (przygotowana wcześniej w ramach niniejszego projektu) podzielona w pary, w których jeden trener zawsze był lokalny (pochodził z obwodu, w którym szkolenie było prowadzone), a drugi „przyjezdny”. Dało to możliwość z jednej strony osadzać szkolenie w konkretnych realiach danego obwodu, z drugiej strony (poprzez obecność „przyjezdnego” trenera) przedstawiać, jak z tymi samymi problemami i dylematami radzą sobie inne rejony Ukrainy.

Szkolenia spotkały się z niesłychanie dobrym przyjęciem przez uczestników tak ze strony władz lokalnych, jak i sektora społecznego. Uczestnicy często mówili (szczególnie ci ze strony samorządów lokalnych), że wcześniej nie brali udziału w szkoleniach w ogóle, a już na pewno nie w takich, w których ktoś pyta się ich o zdanie, w trakcie których można dyskutować i opinia uczestników dla kogoś się liczy. Przedstawiciele sektora społecznego podkreślali, że nie sądzili, że z przedstawicielami samorządów lokalnych można współpracować, że tak wiele ich łączy. Wszyscy podkreślali, że dobrze jest otrzymywać konkretną wiedzę i narzędzia oraz samemu móc decydować, jak się to wykorzysta. Uczestnicy podkreślali również, że po odbytych szkoleniach bardziej świadomie czują się częścią reformy i odbywających się w Ukrainie zmian.

Stopka PKWD 150 RGB pl

Skip to content