Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Talk-show „Donbas: szczerze” w jesiennej ramówce kijowskiej telewizji KDR TRK

Talk-show „Donbas: szczerze” w jesiennej ramówce kijowskiej telewizji KDR TRK

Talk-show „Donbas: szczerze” w jesiennej ramówce kijowskiej telewizji KDR TRK

W jesiennej ramówce kijowskiej telewizji  KDR TRK kontynuowana jest emisja talk-show „Donbas: szczerze” produkowanego w ramach projektu Centrum Produkcji Medialnej realizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w partnerstwie z Telekritiką. Jest to już piąty odcinek programu nadawanego od maja br.

Program nadawany jest na żywo, a rozmawiający w studio goście komentują materiały wideo przygotowane przez dziennikarzy lokalnych i obwodowych stacji telewizyjnych.
16 września br. tematem programu była kwestia karania za przestępstwa popełnione w Donbasie. Prowadzący program Konstanty Grubich  rozmawiał o tym problemie z dziennikarzem Valerym Makeevem,  obrońcą praw człowieka Nikołajem Kozyriewem, redaktorem naczelnym portalu „Piotr i Mazepa” Antonem  Shvets,  posłanka  Iriną Susłową oraz doradcą ministra spraw wewnętrznych Zorianem  Shkiryak. Zapraszamy do obejrzenia całej dyskusji:

Żródło: http://video.telekritika.ua/show/tok-shou_donbaschesno/2474-amnistiia_-_sprava_peremozhtsia_20.09.2015

Problem karania przestępców, którzy torturowali cywilów jest kamieniem niezgody w dyskusji na temat zmian w konstytucji. Prezydent i politycy z jego otoczenia utrzymują, że amnestia dla osób uczestniczących w walce po stronie separatystów nie wchodzi w grę.  Oponenci Petra Poroszenki są za zwolnieniem od odpowiedzialności karnej członków sił zbrojnych samozwańczych Republik Donieckiej i Ługańskiej oraz tych wszystkich, którzy protestowali przeciwko operacji antyterrorystycznej.

Jaką drogę powinno się obrać? Jakie ustawy i przepisy wprowadzić? Kto i jak powinien zostać ukarany? Czy istnieje ryzyko amnestii dla terrorystów? Jakie są międzynarodowe doświadczenia w kwestii karania przestępców, którzy brali udział w walkach?
Podczas wojny w Donbasie separatyści, którzy kontrolują część terytorium Ukrainy, wzięli do niewoli wiele osób. Podanie dokładnej liczby nie jest możliwe. 8 września tego roku posłanka Iryna Gerashchenko – pełnomocnik prezydenta Ukrainy d.s. uregulowania sytuacji w regionie Doniecka i Ługańska powiedziała, że w niewoli pozostaje 156 żołnierzy ukraińskiej armii. Separatyści przetrzymują również wielu cywilów. Nikt nie wie ilu dokładnie, gdyż w odróżnieniu od wziętych do niewoli wojskowych,  liczby przetrzymywanych cywilów żadne instytucje państwowe nie monitorują.

Reportaże wykorzystane w programie zostały przygotowane przez  zespół dziennikarzy z Czerkasów: dziennikarkę Katerynę Kowbij  i operatora – Sergeya  Efimova.
Projekt Centrum Produkcji Medialnej finansowany jest w ramach Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji.

PKWD

 

 

 

Projekt realizowany w ramach Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji współfinansowanego z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Kanadyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Handlu i Rozwoju (DFATD).

Skip to content