Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mołdawia > Finansowanie projektów środowiskowych – polskie doświadczenia

Finansowanie projektów środowiskowych – polskie doświadczenia

W dniach 7-11 września gościliśmy w Polsce przedstawicieli mołdawskich ministerstw: ochrony środowiska, finansów, transportu oraz gospodarki, którzy przyglądali się funkcjonowaniu mechanizmów finansowania ochrony środowiska w Polsce. Podczas kilkudniowej wizyty odwiedziliśmy kluczowe instytucje zaangażowane w politykę środowiskową: Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Gospodarki, a także Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Podczas wizyty odwiedziliśmy również gospodarstwo ekologiczne oraz dwie mazowieckie gminy: Nasielsk i Pomiechówek.

Spotkaliśmy się m.in. z Katarzyną Kępką wiceminister ochrony środowiska, Jerzym Kulińskim głównym inspektorem ochrony środowiska, Krystianem Szczepańskim wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, posłem Tadeuszem Arkitem, a także Joanną Furmagą prezes Polskiej Zielonej Sieci i Andrzejem Kassenbergiem twórcą Instytutu na rzecz EkoRozwoju.

Rozmawialiśmy na temat wyzwań środowiskowych stojących przed Europą Środkową i Wschodnią i mechanizmów finansowania projektów ekologicznych, w tym funduszy europejskich. Mołdawskich gości najbardziej interesowały polskie doświadczenia z zakresu naliczania i pobierania opłat za korzystanie ze środowisko, a także sposób funkcjonowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podpisana w zeszłym roku Umowa o Stowarzyszeniu Mołdawii z Unią Europejską, zobowiązuje rząd w Kiszyniowie do dokonania zmian w obu tych obszarach.

Wizyta odbywała się w ramach współpracy Centrum Informacyjnego dla Władz Lokalnych w Mołdawii i UNDP Moldova. Projekt Environmental Fiscal Reform, realizowany przez UNDP Moldova, skierowany jest do mołdawskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska, a jego celem jest reforma Narodowego Funduszu Ekologicznego w Mołdawii oraz systemu opłat za korzystanie ze środowisko.

Skip to content