Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Budujemy lokalne portale informacyjne w Gruzji

Budujemy lokalne portale informacyjne w Gruzji

Czy mała lokalna redakcja jest w stanie poradzić sobie z wprowadzeniem nowego produktu na rynek medialny? Jak równocześnie przygotowywać wydanie papierowe gazety i portal informacyjny, który nie jest odbiciem wydania papierowego? – o swoich doświadczeniach w tym zakresie opowiadała gruzińskim redaktorom i dziennikarzom Alicja Molenda, wydawca tygodnika „Przełom” z Małopolski.

„Lokalny portal informacyjny jako oddzielny produkt” – to tytuł warsztatu, który odbył się w Telawi jako drugie działanie w ramach projektu „Gruzja – gazety lokalne w mobilnej rzeczywistości”, realizowanego przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód.

– W Telawi dużo czasu poświęciliśmy organizacji i planowaniu pracy redakcji przygotowującej równocześnie wydanie papierowe gazety i materiały na portal internetowy – mówi Alicja Molenda, wydawca tygodnika „Przełom”, ekspert podczas czerwcowych warsztatów.  – Staraliśmy się odpowiedzieć na następujące pytania: jak przygotowywać unikalne materiały do obu mediów?; jak promować gazetę na portalu i portal w gazecie?; jak zachęcać reklamodawców do ogłaszania się w obu mediach i zachęcać czytelników do współtworzenia portalu? Tematy te wzbudziły żywe zainteresowanie uczestników warsztatu.

Kilka dni po zakończeniu warsztatu redakcja „Samkhretis Karibche” z Achalciche pochwaliła się, że na jej portalu pojawił się pierwszy materiał zbudowany ze zdjęć nadesłanych przez czytelników: http://sknews.ge/index.php?newsid=5736#.VdDb3JeK_IV.

– Wcześniej też otrzymywaliśmy zdjęcia od naszych czytelników – mówi Nino Narimaniszwili, redaktor naczelna gazety  – ale nie zawsze je wykorzystywaliśmy. Nie wiedzieliśmy, że to takie ważne. Teraz wiem, że nie zawsze istotne jest to, jakiej jakości jest zdjęcie. Ważniejsze jest to, że zostało przysłane przez czytelnika, który chce je zobaczyć na naszym portalu.

Kolejny warsztat dla dziennikarzy lokalnych portali gruzińskich będzie poświęcony mediom społecznościowym.  Czy smartphone może być podstawowym narzędziem pracy dziennikarza? Taki narzędzie pracy będzie testowane już w sierpniu w Bordżomi.

Agnieszka Nowińska
Koordynator projektu

Skip to content