Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > 1 500 000 lari na projekty mieszkańców Marneuli

1 500 000 lari na projekty mieszkańców Marneuli

Na zdjeciu: Warsztat w Kvemo-Sarali, fot. K. Kosicińska

W Kvemo Sarali, Sadakhlo i Marneuli zakończyły się warsztaty dotyczące budżetu partycypacyjnego dla ponad stu uczestników, zorganizowane przez Fundację Inna Przestrzeń wraz z gruzińskimi partnerami projektu – organizacją One Caucasus oraz samorządem lokalnym Marneuli.

Przedstawiciele lokalnych społeczności, pochodzący z 43 miejscowości regionu Marneuli w Gruzji, dowiedzieli się, jak działa budżet samorządu, zostali wprowadzeni w mechanizmy budżetu partycypacyjnego, wspólnie opracowali mapy kluczowych problemów swoich rejonów oraz zaplanowali kolejne kroki w realizacji budżetu partycypacyjnego (m.in. maraton pisania projektów).

Jeden z uczestników warsztatów w Marneuli powiedział: „Każda wieś powinna mieć świadomość tego, jaka jest pula środków budżetu partycypacyjnego, jak z niego korzystać oraz zachęcać swoich mieszkańców do udziału w tym projekcie”.

Władze regionu Marneuli podjęły decyzję, aby na realizację pierwszego budżetu partycypacyjnego na Kaukazie zabezpieczyć co najmniej 1 500 000 lari w 2016 rok – w tym co najmniej 500 000 lari na mini-projekty (do 10 000 lari). Suma całkowitego budżetu partycypacyjnego w Marneuli może być zwiększona nawet do 3 000 000 lari (ponad 5 mln PLN). Oznacza to, że na pierwszy budżet partycypacyjny przeznaczonych będzie co najmniej ponad 5% całego budżetu samorządu (dla porównania budżet partycypacyjny Warszawy to 1% całkowitego budżetu).

Relacja z pierwszych warsztatów na stronie samorządu (w języku gruzińskim) wraz z relacją telewizyjną Marneuli TV (w języku azerbejdżańskim).

Galeria zdjęć z realizacji projektu na Facebooku.


Na zdjeciu: Grupa robocza mieszkańców Sadakhlo – definiowanie kluczowych problemów. fot. L. Reno

W najbliższych dniach planowany jest kolejny etap działań – w każdej z trzech miejscowości, w której organizowane były warsztaty dla mieszkańców – odbędą się maratony pisania projektów.

Projekt jest współfinansowany ze środków Programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Źródło: http://przestrzen.art.pl/content/news/463/1_500_000_lari_na_projekty_mieszkancow_marneuli.htm

Skip to content