Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Młodzi liderzy z Kazbegi dla swojej społeczności

Młodzi liderzy z Kazbegi dla swojej społeczności

fot. Fundacja Civis Polonus

W ramach projektu Akademia Lokalnych Liderów Kazbegi realizowanego przez Fundację Civis Polonus i NGO Stefantsmida z Gruzji pod koniec lipca odbyły się dwa szkolenia, które rozpoczynają projekt na miejscu w gminie Kazbegi. W tym roku założono pracę z dwiema grupami: po raz drugi z Młodzieżową Radą Gminą Kazbegi i po raz pierwszy z grupą młodych lokalnych liderów.

Celem szkolenia dla młodzieżowych radnych było zaznajomienie młodzieży z celem istnienia młodzieżowej rady i działaniami jakie może podejmować. Ważnym elementem spotkań było poszerzenie wiedzy uczestników na temat planowania projektów oraz wymyślenie i zaplanowane własnych działań, które będą zrealizowane do końca listopada 2015 roku.

Aby uczyć młodzież przejrzystego wydatkowania środków publicznych, a jednocześnie zasad pisania projektów, została przygotowana fiszka projektowa, z którą młodzież zapoznała się w trakcie szkolenia oraz wstępnie wypełniła. Pomysły uczestników na projekty własne to m.in. koncert charytatywny na rzecz osób potrzebujących oraz organizacja olimpiady wiedzy dla młodzieży ze wszystkich szkół w gminie.

fot. Fundacja Civis Polonus

Ważnym elementem szkolenia była także jego cześć prowadzona w Młodzieżowym Centrum Kultury w Sioni. Celem tego elementu treningu było pokazanie młodzieży miejsca, z którego docelowo będą mogli korzystać na co dzień do realizacji różnych pomysłów. W trakcie szkolenia sala nie była jeszcze gotowa do użytku, więc młodzież została poproszona o zaproponowanie wystroju oraz możliwych form użytkowania tego miejsca. Zarówno projekty, jak i pomysły na działania w centrum Sioni, młodzież przestawi na spotkaniu z burmistrzem Kazbegi na początku sierpnia.

Po zakończeniu szkolenia z młodzieżowymi radnymi na kolejne 3 dni zaplanowano warsztaty z grupą lokalnych liderów. Głównym zadaniem było przygotowanie tej grupy młodych aktywnych ludzi do pracy z lokalną społecznością, realizacji małych projektów oraz wspierania działalności lokalnego partnera NGO Stefantsmida.

fot. Fundacja Civis Polonus

Ta grupa także stworzyła pomysły na własne miniprojekty i przygotowała fiszki projektowe. Zaproponowano m.in. zbiórkę makulatury w całej gminie, która zostanie następnie wymieniona na książki. Działanie będzie połączona z akcją edukacyjną we wszystkich szkołach w gminie oraz zakupem koszy do segregacji. Lokalni liderzy planują również realizację konkursu kulinarnego, wieczoru folklorystycznego oraz maratonu.

autor: Fundacja Civis Polonus, Fundacja Solidarności Międzynarodowej

Civis Polonus logo                      stepancminda logo

Projekt „Akademia Lokalnych Liderów Kazbegi” jest współfinansowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content