Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Storytelling, czyli jak ciekawie opowiadać historie

Storytelling, czyli jak ciekawie opowiadać historie

20150727 Kijow

W dn. 20-22 lipca 2015 w Kijowie odbyły się ostatnie warsztaty tematyczne w ramach projektu Fundacji Edukacji dla Demokracji pt. „Wschód i Zachód razem – przestrzeń dialogu”, finansowanego przez Polsko-Kanadyjski Program Wsparcia Demokracji. Warsztaty poprowadziła Monika Górska z Fabryki Opowieści oraz Natalia Bołchowska z Winnickiego Press-Klubu.

Uczestnicy warsztatów poznali pojęcie „Storytelling” i rozmawiali o tym, co jest ważne w dobrze opowiedzianej historii. Wspólnie z trenerkami rozmawiali o emocjach i wartościach, oraz o ich znaczeniu w opowiadanych historiach.

Drugiego dnia warsztatów – wyprawa w teren i zadanie praktyczne. Wszyscy uczestnicy dostali zadanie: znaleźć bohatera dla swojej historii; wyznaczono im ramy geograficzne (zaznaczony na mapie obszar poszukiwań) oraz techniczne (limit znaków i czasu).

20150727 Kijow2

Rezultat? – „Osiem prac: kilkanaście różnych bohaterów, aktualne problemy, intrygujące momenty, ponadczasowe wartości – a wszystko to w ramach jednego tematu – Gdzie jest Ukraina?” – opowiada Andżelika Babycz, uczestniczka warsztatu.

Ostatni dzień warsztatów był poświęcony na podsumowanie i ocenę powstałych materiałów: wszyscy czytali i analizowali napisane teksty według zadanych, storytellingowych kryteriów. Grupa wspólnie wyłoniła najlepsze historie, których autorzy dostali nagrody rzeczowe.

Jesteście ciekawi jakie to historie? Szukajcie ich niebawem na stronie internetowej