Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Żanna Niemcowa laureatką Nagrody Solidarności w 2015 r.

Żanna Niemcowa laureatką Nagrody Solidarności w 2015 r.

Rosyjska dziennikarka, córka zamordowanego opozycjonisty, Żanna Niemcowa została laureatką tegorocznej Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy. Uroczyste wręczenie nagrody przez Prezydenta RP odbędzie się 4 sierpnia w Warszawie.

Nazwisko laureata ogłosił w piątek w siedzibie MSZ minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który przypomniał o zasługach na rzecz demokracji zamordowanego w lutym ojca laureatki, Borysa Niemcowa. – [Jest on] symbolem tego, co najlepsze w historii Rosji ostatnich lat. Symbolem rosyjskiej opozycji, która realizuje ideę solidarności. Przez solidarność, przez współpracę tak z Polakami, jak z Ukraińcami, sąsiadami, tymi wszystkimi, którzy chcą Europę, w tym wypadku Rosję, zmieniać w sposób otwarty, pokojowy – mówił szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z dziennikarzami. – Dzisiaj Borysa Niemcowa nie ma z nami już. Jego odejście jest symbolem tryumfu zła (…) i wielką stratą dla Rosji, Europy, wolnego świata – ocenił minister Schetyna.

Grzegorz Schetyna zaznaczył, że Żanna Niemcowa, choć jest osobą młodą, jest już niezwykle doświadczona. – To symbol i depozytariusz walki, którą prowadził jej ojciec – zaznaczył szef polskiej dyplomacji – Walki o otwartą Rosję, o pokojowe solidarne funkcjonowanie z sąsiadami, o dialog, który jest w stanie zbudować  coś lepszego w nas samych, a także  coś lepszego w relacjach między narodami  i krajami.

Źródło: www.msz.gov.pl

Skip to content