Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Pierwszy budżet partycypacyjny na Kaukazie

Pierwszy budżet partycypacyjny na Kaukazie

Wraz z samorządem lokalnym Marneuli i organizacją One Caucasus z Gruzji Fundacja Inna Przestrzeń rozpoczęła prace nad stworzeniem pierwszego w historii Gruzji (i całego Kaukazu) budżetu partycypacyjnego.

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Marneuli

Marneuli to jeden z najbardziej wieloetnicznych regionów Kaukazu. Region znajdujący się na pograniczu Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu (część obszaru Kwemo-Kartli w Gruzji) zamieszkany jest przez ok. 123 tys. osób – głównie mieszkańców terenów wiejskich. W regionie znajdują się 2 miasta – Marneuli i Shulaveri oraz 72 wioski. Ponad 80% mieszkańców stanowią Azerowie, kolejnymi co do liczebności grupami narodowymi są Gruzini i Ormianie.

Wprowadzenie budżetu partycypacyjnego umożliwi lokalnym społecznościom bezpośredni wpływ na budżet samorządu. Mieszkańcy sami zdecydują o projektach, które będą finansowane przez lokalne władze oraz wezmą udział w decyzjach dotyczących priorytetów budżetowych regionu.

Pierwszy etap projektu odbył się na początku kwietnia br., podczas którego dbyły się dwudniowe warsztaty dla pracowników urzędu miejskiego oraz rady regionu (municipalitetu Marneuli) oraz spotkanie z władzami samorządu, urzędnikami oraz mieszkańcami, gdzie zaprezentowane zostały wyniki warsztatu, w tym przede wszystkim plan działań Budżetu Partycypacyjnego Marneuli.

Na zdjęciu zespół ds. Budżetu Partycypacyjnego Marneuli z polskimi ekspertami

W przygotowaniu i realizacji warsztatów wzięli udział: Joanna Erbel, aktywistka miejska i członkini rady ds. budżetu partycypacyjnego przy prezydent m.st. Warszawy, Urszula Majewska – wicedyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy odpowiedzialna za wdrożenie budżetu partycypacyjnego, Witek Hebanowski – szef Fundacji Inna Przestrzeń oraz Klaudia Kosicińska, ekspertka ds. researchu i ewaluacji. Warsztaty nie odbyłyby się gdyby nie wsparcie i talenty organizacyjne Meraba Topishvili – szefa Municipalitetu Marneuli, Lado Mekhtieva – koordynatora projektu w Gruzji oraz Kasi Dziekońskiej – koordynatorki administracyjno-finansowej.

Na zdjęciu praca nad koncepcją i strukturą „info-bookletu” budżetu partycypacyjnego w Marneuli

Obecnie przygotowywany jest „info-booklet” o budżecie partycypayjnym w Marneuli – który dostępny będzie w językach: gruzińskim, azerskim, ormiańskim i rosyjskim.

Tekst: Witek Hebanowski, koordynator projektu

Projekt Aktywizacja lokalna poprzez budżet partycypacyjny w regionie Marneuli współfinansowany jest ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP

Skip to content