Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tadżykistan > Dziennikarskie warsztaty w Kulabie

Dziennikarskie warsztaty w Kulabie

Praca w grupach, fot. Jerzy Kamiński

Jedynka gazety lokalnej, wywiad z lokalnym fotoreporterem, dziennikarstwo on-line – temu młodzi Tadżycy z dziennikarskich klubów poświęcili 4 upalne dni

Na warsztaty „Dziennikarz XXI wieku” przyjechało 21 młodych dziennikarzy z Dushanbe, Kurgan-tube, Horogu i Kulabu. Zajęcia prowadzili: Jurek Jurecki z Tygodnika Podhalańskiego, Jerzy Kamiński z Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich, Vadim Makarenko z Gazety Wyborczej i Joanna Kowalska ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Uczestnicy zajmowali się warsztatem dziennikarza lokalnego, szukali lokalnych tematów i źródeł, ćwiczyli podstawowe gatunki dziennikarskie, zajmowali się podstawą fotografii i dziennikarskich śledztw, ale także cyfrowymi narzędziami dziennikarza, rolą mediów społecznościowych oraz obróbką danych statystycznych. Mocnym akcentem był wywiad z Hayrumo Ałmatovem, fotoreporterem z kulabskiego bazaru. Dostępność danych w internecie, także statystyk n.t. Tadżykistanu i bezpłatnych programów do ich opracowania wzbudziła zachwyt naszych uczestników.

Podsumowanie warsztatów, fot. Jerzy Kamiński

Założę swoją gazetę w Kurganie – powiedział Amonjon Mahkamov na podsumowaniu warsztatów. Wszystkich uczestników poruszyła dostępność bezpłatnych programów i danych w internecie.

Na tadżycki tłumaczył Dodarbek Saydaliev, a warsztaty w sali organizacji „Shahrvand” z Kulabu.

Warsztaty w Kulabie (25-28 maja) były pierwszym działaniem projektu „Liderzy nadziei. Kluby Młodych Dziennikarzy w Tadżykistanie” prowadzonego wspólnie przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Społeczną Organizację „Khurshed” z Dushanbe.

Tekst: Joanna Kowalska, koordynatorka projektu

Projekt jest współfinansowany ze środków Programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji

Skip to content