Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mjanma/Birma > Animacje stworzone przez uczestników warsztatów w Birmie

Animacje stworzone przez uczestników warsztatów w Birmie

„Wasz trening to dla nas nie lada wyzwania na przyszłość. I więcej pracy , no ale przecież sami tego chcieliśmy”- śmieje się Saw Aung, jeden z uczestników treningu „.Animacja dla Partycypacji”. „Dzięki umiejętności tworzenia animacji, a co za tym idzie, animacji edukacyjnych, będziemy mogli dotrzeć do nieporównywalnie większej liczby mieszkańców naszego regionu” – dodaje.

Edukacja wyborcza, pokojowe rozwiązywanie konfliktów, ochrona przed nielegalnym zawłaszczeniom ziemi czy zwalczanie przemocy wobec kobiet – to tylko niektóre tematy które w przyszłości będą ilustrowane i animowane przez uczestników treningu.

Jak to się zaczęło?

Nauka animacji komputerowej na birmańskiej prowincji? Abstrakcja?
Prąd wciąż jest limitowany, przerwy w jego dostawach to codzienność, a edukacja komputerowa praktycznie nie istnieje – słyszeliśmy od wielu osób przed rozpoczęciem projektu. Ale wiedzieliśmy, że się uda.  Pomysł zrodził się w głowach naszych lokalnych partnerów pochodzących z birmańskich mniejszości etnicznych. Przekonali nas iż lokalne organizacje zajmujące się edukacją obywatelską poszukują innowacyjnych rozwiązań tak by często skomplikowana wiedza obywatelska mogła być przekazywana w sposób bardziej zrozumiały i dotrzeć do szerszej liczby odbiorców.
”Mamy wśród naszych edukatorów wspaniałych rysowników, których komiksy są świetnym i łatwo przyswajalnym obrazem obecnych zmian” – mówi Khun Zaw z organizacji DEMO.  Komiksy maja w Birmie długą tradycję. W kraju pozbawionym wolności słowa od lat 60-tych, satyryczne rysunki często stanowiły jedyny komentarz do życia politycznego, który mógł oszukać cenzurę.

Animacja dla Partycypacji, czyli Karaiby w Birmie

„Animacja dla Partycypacji” to 13-dniowe warsztaty dla 14 edukatorów i rysowników. Wśród uczestników znalazło się miedzy innymi  4 mnichów buddyjskich i 2 aktywistki walczące o prawa kobiet. Były to pierwsze warsztaty trenera Lude’a Reno w Birmie. Wcześniej pracował on przy wykorzystywaniu nowoczesnych technologii na rzecz dialogu międzykulturowego i praw człowieka m.in. na Kaukazie, w Tunezji, Meksyku. Lude pochodzi z Martyniki, karaibskiej wyspy. Jego drugi dom to Warszawa, gdzie spędził ostatnich dziesięć lat.
„Przyjeżdżając tutaj nie wiedziałem czego się spodziewać i sam siebie pytałem czy animacje komputerowe to wiedza bardzo przydatna w Birmie. Jednak to co zostałem zupełnie mnie poraziło. Pasja tych ludzi , ich talent i zaangażowanie dla sprawy pozbawiło mnie wszelkich wątpliwości” mówi Lude – „Bardzo ciężko pracowali, a trzeba przyznać że zaczynali od podstaw. Przed rozpoczęciem treningu znaczna większość uczestników nie wiedziała jaka jest różnica pomiędzy formatem .jpg a .psd. Po niecałych 2 tygodniach ukończyli trzy animacje według własnych scenariuszy. Wszystko zrobili sami, łącznie z nagraniem i podłożenie, dialogów. Niesamowite” – dodaje, pokazując efekty 2 tygodni pracy.

Podczas treningu powstały trzy animacje:
• „Art for Peace”, którego głównym przesłaniem jest pokojowe zakończenie konfliktów etnicznych. Region Szan gdzie odbywał się trening
to teren zamieszkały przez największą liczbę mniejszości etnicznych. Ich zbrojne partyzantki wciąż pozostają w konflikcie  z armią birmańską, często zwalczają się nawzajem. „Poprzez tą animację chcemy pokazać naszemu wieloetnicznemu społeczeństwu że współpraca oraz negocjacje pomiędzy grupami etnicznymi są najlepszym rozwiązaniem  dla nas wszystkich” mówi Ko So, reżyser „Art of Peace.”

https://www.youtube.com/watch?v=wpE1j1ZRl_M

• „The Value of One Vote” nawołuje do głosowania w nachodzących wyborach powszechnych, które odbędą w listopadzie 2015 roku.  Po 50-ciu latach rządów junty wojskowej, szczególnie na terenach wiejskich,  ludzie wciąż boją się uczestniczyć w życiu politycznym.

Instruktażowy filmik pokazujący„krok po kroku” jak głosować, dołączony do obu animacji

Wszystkie animacje rozgrywają się w świecie mniejszości etnicznych regionu Szan. Część bohaterów pochodzi z mniejszości Pao, których charakterystycznym elementem ubioru są chusty drapowane na głowach. Zabieg ten nie tylko pozwoli utożsamić się odbiorcom z regionu Szan z bohaterami animacji, ale także wzmocni podmiotowość mniejszych grup etnicznych pochodzących z górskich regionów, często dyskryminowanych przez większość ‘Bamar’. Są to pierwsze animacje stworzone przez lokalne organizacje w Szan, i jedne z pierwszych animowanych materiałów z zakresu edukacji wyborczej w Birmie. osoba kontaktowa- Khun Zaw,email myint.tgi@gmail.com,  organizacja Demo, Taunggyi, trening  trwał od 18 do 30 maja, proces dystrybucji będzie prowadzony do listopada.

Projekt „Razem dla Birmy. Edukacja Obywatelska 2015”  jest współfinansowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content