Aktualności

W mobilnej rzeczywistości

Mobilne wersje stron dla 5 wydawnictw gruzińskich, strona internetowa gazety „Swaneti News” oraz usprawnienie działania strony www „Trialeti Ekspresi” – to efekt pierwszego warsztatu w ramach projektu „Gruzja – gazety lokalne w mobilnej rzeczywistości”.

Warsztat zaplanowany był dla sześciu wydawnictw – pięciu, które nie miały mobilnej wersji swoich stron internetowych oraz dla gazety „Swaneti News”, nowego uczestnika projektów realizowanych w Gruzji  przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód. W ostatniej chwili dołączyła jeszcze jedna gazeta – „Trialeti Ekspresi”.

 Ekspert Konstantin Stalinski (z lewej) i redaktor Irakli Salukwadze z „Guriis Moambe” (Fot.: Agnieszka Nowińska)

„Swaneti News” to wydawnictwo rodzinne, prowadzone przez ojca i syna. Do 12 maja br. gazeta nie miała swojej strony internetowej. Teraz strona internetowa z wersją mobilną już działa, jest obsługiwana przez redaktora naczelnego, Cotne Muselianiego: https://svanetinews.wordpress.com/.

 – Dla mnie to wszystko jest bardzo nowe – mówi Cotne Museliani. – Do tej pory nie braliśmy udziału w żadnym projekcie. Staraliśmy się jakoś sami sobie radzić, choć było bardzo trudno. Nie sądziłem, ze będziemy mieć tak szybko stronę internetową i że sami będziemy potrafili ją obsługiwać.

Warsztat poprowadził ekspert z Gruzji, programista i informatyk Konstantin Stalinski. Pracę nad wersjami mobilnymi rozpoczął z uczestnikami na kilka tygodni przed samym warsztatem. Dzięki dobrej komunikacji udało się nie tylko opracować wersje mobilne, ale także popracować nad problemami technicznymi pozostałych redakcji – uczestników projektu.

Kolejny warsztat odbędzie się na początku czerwca w Telawi. O polskich doświadczeniach prowadzenia lokalnego portalu informacyjnego będzie mówiła Alicja Molenda, wydawca „Przelomu.pl”.

Agnieszka Nowińska, koordynator projektu

Skip to content