Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Odznaczenie Bene Merito dla Izy Chruślińskiej

Odznaczenie Bene Merito dla Izy Chruślińskiej

Iza Chruślińska, Kierownik Programowy w Fundacji Solidarności Międzynarodowej otrzymała dziś odznaczenie Bene Merito, które jest nadawane obywatelom polskim oraz obywatelom państw obcych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Wraz z nią odznaczenie otrzymali również: Anna Kertyczak,  Martyna Michalik, Marek Kielanowski,  Mirosław Skórka.

Minister Spraw Zagranicznych, Grzegorz Schetyna przyznał Bene Merito w/w osobom ze względu na ich wkład i działania podjęte na rzecz wsparcia Ukrainy i społeczeństwa ukraińskiego, szczególnie w ciągu ostatniego roku, naznaczonego dramatycznymi wydarzeniami na kijowskim Majdanie oraz działań wojennych podjętych przez Rosję.

Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W imieniu Ministra Spraw Zagranicznych aktu dekoracji dokonał podsekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii i polityki wschodniej – Konrad Pawlik. Wszystkim odznaczonym gratulujemy.

 

Bene Merito jest kolejnym odznaczeniem Izy. W grudniu 2014 roku, została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz promowania idei społeczeństwa obywatelskiego i wspierania przemian demokratycznych w krajach byłego ZSRR, a w 2005 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

Odznaczona, zaangażowana jest w działania na rzecz Ukrainy od ponad 20 lat w tym, w  promocję dialogu polsko-ukraińskiego. Wspiera społeczeństwo obywatelskie, wolne media na Ukrainie oraz promuje ukraińską kulturę, organizując warsztaty, seminaria, okrągłe stoły, wydarzenia kulturalne i inne spotkania.

Jako członkini Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą była współinicjatorką i współorganizatorką apeli i listów otwartych na rzecz solidarności z Ukrainą, wydarzeń informujących o sytuacji na Majdanie i Ukrainie oraz promocji ukraińskiej kultury.

 

Skip to content