Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > „Zielone zwierciadło”. Birma w oczach Birmańczyków

„Zielone zwierciadło”. Birma w oczach Birmańczyków

Szacuje się, że 70%  światowych zasobów jadeitu najwyższej jakości pochodzi z Birmy. Handel tym zielonym minerałem ma mroczną przeszłość, a obecnie również owiany jest złą sławą. Podczas najczarniejszych lat rządów reżimu wojskowego, praca przymusowa w kopalniach jadeitu była najczęstszą karą dla opozycjonistów. Warunki pracy niewiele zmieniły się od tamtego czasu i nadal uwłaczają ludzkiej godności. Po tym jak rząd krwawo stłumił Szafranową Rewolucję w 2007 roku, wiele państw nałożyło sankcje na handel jadeitem z Birmy. Po wejściu Birmy na drogę do demokracji, Zachód zniósł większość sankcji w dowód uznania dla reform prezydenta Theina Seina i jego rządu. Embargo na handel jadeitem zostało jednak utrzymane. Wyłamały się tylko Chiny, dla których kamień ten ma szczególną wartość.

W październiku 2014 roku, 12 osób pochodzących z różnych rejonów Birmy, różnych grup etnicznych i środowisk wzięło udział w warsztatach „Myanmar in the making” realizowanych przez Fundację „Kultury Świata” w ramach projektu „Razem dla Birmy: Mjanma w działaniu!”. Ich zadaniem było stworzenie multimedialnego materiału edukacyjnego, który pomógłby choć w małym stopniu przezwyciężyć panujące w Birmie animozje etniczne. Omawiając pomysły na lokalizację i bohaterów, które najlepiej utożsamiałyby mieszkańców Mandalaj i wieloetnicznego społeczeństwa Birmy jako takiego, jadeit i biznes z nim związany przewijały się najczęściej. Celem dokumentu, który powstał w toku warsztatów nie było gloryfikowanie handlu jadeitem, wręcz przeciwnie: zamiarem twórców filmu było pokazanie, jak handel tym minerałem wygląda od strony zwykłych mieszkańców, jak głęboko powiązany jest z przeszłością i teraźniejszością Birmy. Nakręcony w całości przez birmańskich uczestników warsztatów obraz „Zielone Zwierciadło” jest odbiciem marzeń i porażek Birmy, jej aspiracji i zmagań, widzianych oczyma jej mieszkańców.

Film można obejrzeć na www.burmainaction.com

Realizacja filmu dokumentalnego była możliwa dzięki darczyńcom, którzy w ramach kampanii crowdfundingowej sfinansowali zakup kamer wideo.

Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku, Program „Wsparcie Demokracji” realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Skip to content