Projekty w Mjanmie/Birmie

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Projekty w Mjanmie/Birmie > Razem dla Birmy: Mjanma w działaniu!

Razem dla Birmy: Mjanma w działaniu!

Fundacja Kultury Świata

Tytuł projektu: Razem dla Birmy: Mjanma w działaniu! / Together for Burma: Myanmar in action!

Projekt wdrażany wspólnie z Myanmar Journalists Union, AlinDaGar Art School i Pansondan oraz Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy POLIS był kontynuacją działań realizowanych przez Fundację Kultury Świata w latach 2012 i 2013 w Mjanmie.

Pod koniec 2015 r. odbędą się w Birmie wybory, które będą punktem zwrotnym w transformacji kraju od rządów autorytarnych ku demokracji. Dlatego celem projektu było wsparcie niezależnych mediów w regionach w zakresie świadomego obserwowania i rzetelnego relacjonowania wyborów oraz w zakresie wspierania dialogu międzyetnicznego i rozwiązywania problemów lokalnych.

W ramach projektu zostały przeprowadzone przez dziennikarki z radia TOK FM warsztaty w Mandalay i Taungyyi z relacjonowania i obserwowania wyborów. Wzięło w nich udział 35 niezależnych birmańskich dziennikarzy i aktywistów z regionów, będących przedstawicielami różnych grup etnicznych.

Działaniem komplementarnym był 4-tygodniowy warsztat skierowany do dziennikarzy w zakresie wspierania dialogu międzyetnicznego i rozwiązywania problemów lokalnych. Trenerki w pierwszych tygodniach zaznajamiały uczestników z tajnikami tworzenia scenariusza, przeprowadzania  wywiadów, prowadzenia dokumentacji i filmowania. Powstał webdokument pt. „Myanamr in the making: Jade Mirror” (polskie tłumaczenie „Zielone Zwierciadło”), dostępny na stronie internetowej www.burmainaction.com.

kswiata

Skip to content