Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Wizyta dziennikarzy z Gruzji w Poznaniu

Wizyta dziennikarzy z Gruzji w Poznaniu

Pięciu wydawców i redaktorów naczelnych gruzińskich gazet lokalnych wzięło udział w wizytach studyjnych w poznańskich redakcjach lokalnych. Grupa odwiedziła także „Gazetę Jarocińską”. Udział w wizytach był jedną z nagród w konkursie The local press in the global network.

Do Poznania przyjechali wydawcy i redaktorzy naczelni z tygodnika „Spectri” (Gurdżaani), „Samkhretis Karibche” (Achalcyche), „Okribanews.ge” (Tkibuli), „Mtavari Tema Samgrelosi” (Poti) i „Chemi Kharagauli” (Charagauli).

Głównym tematem wizyt w mediach poznańskich oraz w„Gazecie Jarocińskiej” było tworzenie i redagowanie lokalnych portali informacyjnych. „Co to jest informacja lokalna, czy portal powinien być odbiciem wydania papierowego, jak budować interaktywność z czytelnikami?” – między innymi o tym rozmawiali gruzińscy redaktorzy z kolegami z Polski. – Usłyszałam odpowiedzi na bardzo ważne dla naszej gazety pytania – stwierdziła Laura Gogoladze z „Chemi Kharagauli”.

Podczas podsumowania wizyt studyjnych wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że spotkania z redaktorami z polskich mediów zupełnie odmieniły ich myślenie o lokalnym portalu informacyjnym. Szybko, krótko i w łączności z czytelnikami – te właściwości portalowej informacji goście z Gruzji uznali za najważniejsze. – Portal nie może być odbiciem wydania papierowego – stwierdziła Nino Narimaniszwili z „Samkhretis Karibche”. – W poniedziałek wracam do pracy i biorę się za zmiany w redakcji.

Tydzień w Poznaniu obfitował także w wydarzenia kulturalne. W wolnym od innych zajęć czasie goście wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, 11 listopada uczestniczyli w paradzie świętomarcińskiej, mieli też okazję wysłuchać  koncertu operowego w Teatrze Wielkim w ramach Festiwalu Poznań Baroque.

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z wizyt na facebooku: https://www.facebook.com/gruzinskiegazetylokalne?ref=hl

Wizyty studyjne w Poznaniu i Jarocinie były ostatnim działaniem w tegorocznym projekcie realizowanym przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód wspólnie z gruzińskim partnerem Kaukaskim Centrum Dziennikarzy.

Agnieszka Nowińska

koordynator projektu

Skip to content