Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Młodzi Gruzini realizują własne projekty

Młodzi Gruzini realizują własne projekty

W trakcie warsztatów, jakie odbyły się w sierpniu, młodzież z gruzińskiego Kazbegi opracowała kilka pomysłów na miniprojekty ważne dla siebie i społeczności lokalnej, a z nich wybrała 3 najważniejsze, które zostaną zrealizowane. Projektu „Lokalna Akademia Młodych Liderów w Kazbegi” jest realizowany przez Fundację Civis Polonus z Polski i organizację Stefantsminda z Gruzji.

Pierwszym miniprojektem jest stworzenie biblioteki w miejscowości Kazbegi, zwanej także Stefansminda. W tym momencie istnieje stara biblioteka, składająca się z małego pokoju w budynku hostelu, która praktycznie nie jest używana, a jej księgozbiór tworzą stare książki, głównie z lat 50-tych. Młodzieży bardzo zależy na uzupełnieniu księgozbioru oraz stworzeniu z biblioteki miejsca spotkań młodzieży, gdzie nie tylko będzie można wypożyczyć książki, ale także o nich porozmawiać. Od sierpniowego szkolenia zbierają w swojej społeczności książki, które wejdą później do księgozbioru. W ramach projektu zostaną zakupione 4 stoliki, 4 krzesła i książki do biblioteki. Dodatkowo, Urząd Gminy przeprowadził przetarg na remont lokalu po starej bibliotece.

Kolejnym miniprojektem było zorganizowanie regionalnej konferencji dotyczącej środowiska i ekologii we wrześniu 2014 r. Kazbegi leżą w regionie wysokogórskim, charakteryzującym się przepiękną przyrodą, ale także specyficzną mentalnością zamieszkujących go mieszkańców. Wiele kontrowersji budzą inwestycje, których decyzje zapadły na szczeblu centralnym np. budowa elektrowni wodnych. Celem konferencji było poinformowanie mieszkańców o tym, jak wygląda sytuacja regionu w temacie ekologii i środowiska, dlaczego warto dbać o ekologię, jak postępować ze śmieciami, które stanowią poważny problem. Poruszany był także temat obszarów chronionych, jakie tworzone są po założeniu parku narodowego. Taki park istnieje w regionie Kazbegi, jednak nie dysponuje jeszcze infrastrukturą mogącą wspierać ochronę przyrody na swoim terenie.

Konferencja została przygotowana i przeprowadzona przez młodych uczestników projektu przy wsparciu przedstawicieli NGO Stefantsmida. Wzięło w niej udział łącznie 40 osób: młodzież, mieszkańcy okolicznych wsi oraz przedstawiciele organizacji i instytucji z Tbilisi. Młodzi aktywiści odbyli również krótką wycieczkę do pobliskiego parku narodowego w celu zapoznania się z funkcjonowaniem parku i sposobami ochrony przyrody.

Ostatni projekt, stosunkowo najmniejszy, ale także bardzo ważny, była to akcja sprzątania śmieci w parku „Elia” znajdującym się w okolicy Kazbegi i popularnym wśród turystów. Młodzież wraz ze swoimi przyjaciółmi samodzielnie zebrała 10 worków śmieci. W akcji będzie brał udział lokalny urząd gminy, który wsparł młodzież w utylizacji śmieci.

                                                               CivisPolonus1           stepancminda-150x86

 

 

 

Projekt „Lokalna Akademia Młodych Liderów w Kazbegi” jest współfinansowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content