Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Festiwal Sąsiedzki w dzielnicy Lwowa

Festiwal Sąsiedzki w dzielnicy Lwowa

W dniach 5-7 września 2014 w dzielnicy Podzamcze we Lwowie odbył się I Festiwal Sąsiedzki, zainicjowany i zrealizowany przez członków grupy Iota Lviv we współpracy z Fundacją Pogranicze w ramach projektu Szkoła Pogranicza. Pomysł na festiwal, łączący w sobie warsztaty, projekcje, wycieczki z przewodnikiem i zajęcia dla dzieci, mający na celu integrację mieszkańców tej starej, lecz niedoinwestowanej społecznie części miasta, został wyłoniony w konkursie jako jedna z czterech najlepszych inicjatyw lokalnych zgłaszanych przez uczestników działań edukacyjnych prowadzonych w ramach Szkoły Pogranicza.

Festiwal , który odbywał się na wolnym powietrzu w przestrzeni boiska szkolnego jednej z lokalnych szkół poprzedziła intensywna, kilkumiesięczna praca ze społecznością lokalną, mająca na celu zaangażowanie jej członków w przygotowania festiwalu oraz animację kulturalnego i socjalnego życia dzielnicy. Działania te, skierowane do różnych grup wiekowych i mające charakter integracyjny, obejmowały spotkania kulinarne „Smaki Podzamcza”, projekcje filmowe w jednej z licznych nieczynnych fabryk w okolicy, warsztaty plastyczne z młodzieżą oraz warsztaty o historii miejsca.

Ich efekty widać było podczas dwóch intensywnych dni festiwalowych, podczas których można było podziwiać dekoracje przygotowane przez młodzież na warsztatach plastycznych i street artu, zakosztować dań przyrządzonych specjalnie na tę okazję oraz wziąć udział w oprowadzaniu po najciekawszych zakątkach dzielnicy z młodymi przewodnikami. Festiwal rozpoczął się wieczorem projekcją filmów animowanych dotyczących idei sąsiedztwa i dialogu społecznego zaprezentowanych przez partnerów białoruskich z, z którymi organizatorzy nawiązali kontakt dzięki Szkole Letniej Dialogu zorganizowanej przez Fundację Pogranicze . Kolejne dwa dni festiwalowe, zainaugurowane przez dyrekcję i uczniów goszczącej szkoły, wypełniły warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, gra miejska przygotowana przez Centrum Historii miejskiej we Lwowie, zajęcia z kreatywnego czytania dla najmłodszych, zajęcia sportowe dla wszystkich grup wiekowych, pracownia origami, koncerty, prezentacje lokalnych inicjatyw sąsiedzkich oraz  debata na temat możliwych usprawnień urbanistycznych i planów rewitalizacyjnych w dzielnicy.

W festiwalu uczestniczyło ok. 100 osób, zarówno mieszkańców okolicy, jak i lwowian z innych części miasta. Choć spotkania ewaluacyjne ze społecznością lokalną są jeszcze w toku, główne organizatorki z grupy Iota Lviv otrzymały bardzo dużo pochlebnych komentarzy i podziękowań. Dla nich samych Festiwal Sąsiadów na Podzamczu, pierwszy tak duży i złożony projekt, jaki realizowały, był ważnym krokiem do dalszej działalności:

Mamy nadzieję, że nasze działania w ramach festiwalu zdołały zainicjować choćby małą zmianę, „zmianę na jotę” jak tu mówimy, stąd nazwa naszej grupy. Chcemy dalej kontynuować pracę nad projektami promującymi integrację społeczności lokalnej w duchu solidarności, wzajemnej pomocy oraz aktywności obywatelskiej, nie tylko na Podzamczu, ale również w innych dzielnicach Lwowa. Dla nas to bardzo ważne, by inicjować debatę o warunkach rozwoju demokracji  na Ukrainie, której istotnym elementem powinien głos społeczności lokalnej.- twierdzą zgodnie członkinie Iota Lviv: Anna Khvyl, Olha Kotska, Zoriana Rybchynska i  Olha Kononchuk.

 

Więcej informacji o inicjatywie i organizatorach: http://www.iotastory.com/.

Weronika Czyżewska-Poncyliusz, koordynator projektu

 

Skip to content