Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > „Pora na nas. Budowa sieci wolontariatu w Gruzji” – wizyta studyjna w Polsce

„Pora na nas. Budowa sieci wolontariatu w Gruzji” – wizyta studyjna w Polsce

Czy możliwy jest wolontariat w korporacji? Jak pomagać osobom wykluczonym? Na czym polega specyfika pracy wolontarystycznej w organizacjach związanych z kulturą i sportem? Czy wolontariuszem może być emeryt? Odpowiedzi na tego typu pytania od wczoraj szukają Gruzini w Polsce. Z sześciodniową wizytą w naszym kraju przebywa 11-osobowa grupa gości z Kaukazu – przedstawiciele gruzińskiego Ministerstwa Młodzieży i Sportu oraz reprezentanci czterech organizacji pozarządowych: Caritas Gruzja z Tbilisi, Stowarzyszenia Atinati z Zugdidi, Fundacji Kobiet Przedsiębiorców z Kutaisi oraz organizacji „Kartlosi” z Gori.

Na program wizyty składają się spotkania w różnych organizacjach i instytucjach współpracujących z wolontariuszami. Chcemy pokazać naszym gościom różnorodność wolontariatu, rozmaite możliwości zaangażowania się dla ochotników i formy pracy z wolontariuszami – tłumaczy koordynator projektu, Renata Dobrzyńska. Dzielimy się doświadczeniem pracy wolontarystycznej oraz polskimi rozwiązaniami i uregulowaniami prawnymi w tym zakresie – dodaje.

Pierwszego dnia pobytu w Polsce Gruzini odwiedzili Centrum Wolontariatu w Warszawie, Fundację Orange oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W planach jeszcze m.in. odwiedziny Fundacji Rozwoju Sportu w Lublinie, Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta, czy Zakładu Karnego w Lublinie. Gruzini spotkają się także z koordynatorami programów wolontarystycznych prowadzonych przez lubelskie Centrum Wolontariatu, a pracującymi z uchodźcami, chorymi, dziećmi z zaniedbanych środowisk czy bezdomnymi.

4 g w p

 

Wizyta w Polsce to już kolejne działanie w ramach projektu „Pora na nas. Budowa sieci wolontariatu w Gruzji” realizowanego przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej. Wcześniej trenerzy z Lublina przeprowadzili w Gruzji cykl szkoleń z zakresu budowania i zarządzania wolontariatem. Odbyły się m.in. warsztaty przygotowujące młodych liderów do pracy z grupą, pozyskiwania, szkolenia i prowadzenia grup wolontariuszy działających na rzecz osób wykluczonych w ich lokalnym środowisku.

Platformą wymiany doświadczeń i konsultacji między uczestnikami projektu są ponadto spotkania „Okrągłego Stołu”, z udziałem przedstawicieli NGO, lokalnych instytucji oraz przedstawicieli władz. Tego typu spotkanie zaplanowano także podczas wizyty w Polsce. Obrady przy okrągłym stole odbędą się w piątek 10 października w Starostwie Powiatowym w Lublinie.

 

1 g w p

 

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content