Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Doświadczenie polskie dla Centrów Informacji Publicznej w Ukrainie

Doświadczenie polskie dla Centrów Informacji Publicznej w Ukrainie

 

Wizyta studyjno-szkoleniowa dla 30 przedstawicieli organizacji pozarządowych, bibliotek i administracji publicznej z obwodów lwowskiego, rówieńskiego, winnickiego i zakarpackiego zorganizowana przez Forum Lubelskich Organizacji Samorządowych oraz Centrum Współpracy Polska-Wschód w województwie lubelskim zakończyła się w pierwszej połowie sierpnia. Była kolejnym, po cyklu szkoleń w Ukrainie, działaniem zaplanowanym w projekcie. Uczestnicy powstających 20 Centrów Informacji Publicznej w czterech obwodach zachodniej Ukrainy poznawali najlepsze rozwiązania e-administracji i e-zarządzania, elektronicznego obiegu dokumentów oraz obsługi mieszkańców w zakresie świadczenia usług publicznych m.in. w Lublinie, Kraśniku, Puławach oraz w Łęcznej.

Uczestnicy wizyty mieli możliwość poznania funkcjonowania ePUAPu, BIPów oraz systemów El-Dok, a także istniejącymi w Polsce wieloletnimi programami współpracy administracji samorządowej z pozarządowymi organizacjami, w tym założeniami budżetów obywatelskich.

„Jestem pod wrażeniem zaangażowania i pasji przedstawicieli z Ukrainy. To dobrze rokuje zmianom zachodzącym w Ukrainie, a także wolności w tym kraju i integracji z UE” – mówił wicestarosta kraśnicki, dr Jarosław Czerw, który przekazuje najlepsze polskie doświadczenia dla Ukraińców już ponad 10 lat. „Dostaliśmy dużo konkretnych wskazówek i inspiracji, zobaczyliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań, które będziemy wykorzystywać do naszej dalszej pracy. A przede wszystkim poczuliśmy wsparcie ze strony partnerów polskich, co utwierdziło nas w przekonaniu, że to co robimy, ma sens” – dodaje Iryna Ivanochko, przedstawicielka Rejonowej Administracji Mikołajowa obwodu Lwowskiego.

Natalia Gmurkowska

Koordynatorka Projektu

Skip to content