Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mjanma/Birma > Justice for WOMEN – trzy prawniczki wypowiadają wojnę przemocy seksualnej w Birmie

Justice for WOMEN – trzy prawniczki wypowiadają wojnę przemocy seksualnej w Birmie

– Większość kobiet w Birmie nie ma świadomości swoich praw. Nie wiedzą jak się bronić przed przemocą, co wzmacnia bezkarność przestępców – mówią Hnin Win Aung, Wai Wai Nu i Zar Li Aye, założycielki ranguńskiej organizacji Justice for WOMEN (JfW). – Kobiety w Birmie nie wiedzą jak złożyć skargę w sądzie. Nie posiadają praktycznie żadnej wiedzy o dostępie do wymiaru sprawiedliwości. Dlatego w ubiegłym roku postanowiłyśmy założyć Justice for WOMEN – wyjaśniają prawniczki.

W ramach projektu Dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla kobiet prowadzonego wspólnie z Fundacją Inna Przestrzeń, Hnin Win, Wai Wai i Zar Li przeprowadzą 16 szkoleń, w których uczestniczyć będzie ok. 250 kobiet w czterech okręgach przemysłowych na przedmieściach Rangunu. Warsztaty dotyczyć będą m.in. molestowania seksualnego, przemocy w rodzinie i handlu ludźmi.

Oprócz szkoleń, Justice for WOMEN opracuje krótką publikację prewencyjna o tym jak chronić się przed  molestowaniem seksualnym w sferze publicznej i gdzie szukać pomocy, jak również przeprowadzi badania społeczne mające na celu zdefiniowanie skali molestowania seksualnego w publicznych środkach transportu wobec kobiet w Rangunie.

– Przed tym szkoleniem nie wiedziałam co to molestowanie seksualne ani że istnieją przepisy chroniące mnie i inne kobiety – mówi Thidaw Maw, 46-letnia sprzedawczyni bananów, wdowa i matka trzech córek, która wzięła udział w treningu przeprowadzonym przez JfW w Insein. – Wszystko czego się dziś nauczyłam przekażę moim córkom. Wreszcie wiem, gdzie mogę iść złożyć skargę, no i znam też numer telefonu do Justice for WOMEN, więc zawsze mogę do nich zadzwonić” śmieje się Thidaw poprawiając swoje tradycyjne longyi [red. tradycyjna birmańska spódnica do kostek, noszona zarówno przez kobiety jak i mężczyzn w Birmie] odpowiadając na pytanie, czy szkolenie JfW będzie miało wpływ jej codzienne życie.

Zapytana o wyzwania z jakimi zmagają się podczas prowadzenia szkoleń, Hnin Win, która w 2012 odwiedziła Polskę w ramach wizyty organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych mówi: – W waszym kraju większość ludzi jest wyedukowana. Natomiast wiele kobiet, z którymi my pracujemy jest częściowo analfabetkami. Dlatego musiałyśmy wymyślić kreatywny i łatwy do zrozumienia sposób, aby pokazać im, jak bronić się przed molestowaniem seksualnym.

– To jest pilotażowy projekt; mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogły kontynuować nasze wysiłki na rzecz walki z przemocą wobec kobiet i kształcić kobiety w innych regionach Birmy – mówi Zar Li, pochodząca z mniejszości etnicznej Czin, zamieszkującej najbiedniejszy region Birmy. – Przemoc dotyka szczególnie kobiety z mniejszości etnicznych. Chociaż Birma ratyfikowała CEDAW [red. Konwencja w Sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet] nie widzimy żadnych prób wdrożenia Konwencji. Jeśli rząd poważnie myśli o zmniejszeniu dyskryminacji kobiet, musi podjąć skuteczne środki w tym celu. W przeciwnym razie to tylko słowa, które nic nie znaczą.

Projekt Fundacji Inna Przestrzeń Razem dla Birmy: Edukacja Obywatelska 2014 jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP „Wsparcie Demokracji”.

Skip to content