Aktualności

Internetowe okno na świat

Dzisiaj nie wystarczy już fakt, że gazeta lokalna ma dobrą stronę internetową. Wkrótce będziecie musieli pomyśleć o aplikacjach na smartfony i tablety dla waszych czytelników – powiedziała uczestnikom warsztatu poświęconego budowaniu stron internetowych trener Agnieszka Nowińska.

Dziesięcioro przedstawicieli sześciu gazet lokalnych z całej Gruzji przez trzy dni pracowało nad założeniem stron internetowych dla swoich redakcji lub ulepszeniem stron już istniejących. Wspomagali ich specjaliści fundacji Towarzystwo Demokratyczne Wschód Agnieszka Nowińska i Przemysław Kuca.

Szablony programu WordPress dla wielu osób okazały się zupełną nowością; inni odkryli wiele dodatkowych funkcji jakie oferuje program. Wielokrotnie największą przeszkodą na drodze ku bardziej funkcjonalnym rozwiązaniom okazało się przekonanie, że zastosowane wcześniej metody są najlepsze i nie ma potrzeby niczego zmieniać. Jednak rozmowy z kolegami po fachu oraz z ekspertami z Polski, pomogły pokonać te ograniczenia i otworzyć się na modyfikacje.

Tygodnik z Poti po szkoleniu pierwszy raz będzie dostępny w internecie. Miesięcznik z Trialeti po długiej przerwie wznowi swoją obecność w sieci w nowej odsłonie. Strony internetowe gazet z Zugdidi i Tkibuli zdecydowały się na zastosowanie nowych szablonów. Tytuły z Gurjani i Kharagauli pozostaną przy swoich szablonach, wzbogacą je jednak o dodatkowe funkcje graficzne i interaktywne.

 Szkolenie, które odbyło się w Kutaisi w dn. 8-10 lipca 2014 r. jest częścią projektu Od mediów informacyjnych do mediów interaktywnych – gruzińskie gazety lokalne w Internecie realizowanego przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód we współpracy z partnerską organizacją gruzińską Kaukaskie Centrum Dziennikarzy.

Projekt jest współfinansowany ze środków programu Wsparcie Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r.oraz oraz Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Tekst: Aleksandra Grabowska, koordynator projektu, TDW

Zdjęcia: Shota Lomidze, gazeta Chemi Kharagauli

Skip to content