Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mjanma/Birma > Ranguńskie obchody 25 rocznicy polskich wyborów w 1989

Ranguńskie obchody 25 rocznicy polskich wyborów w 1989

fot. przygotowania do wystawy

– Nie spodziewałem się, ze nasze kraje sa tak podobne. To jak Polska przeszła swoja drogę ku demokracji jest dla nas bardzo interesujące – powiedział Aung Khine, zwycięzcą drugiej nagrody w konkursie na najlepszy plakat wyborczy, po premierze filmu “Voice of Social Change: Poland 1989 Myanmar 2015”. Zarówno film jak i konkurs były częścią obchodów 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku, zorganizowanych w dniach 4-9 czerwca 2014 trzy polskie organizacje pozarządowe, prowadzące projekty w Mjanmie, Fundacja Inna Przestrzeń – Projekt Birma, Instytut Lecha Wałęsy – Program “Solidarni z Birmą” oraz Fundacja Kultury Świata.

W ramach programu pod wspólnym tytułem “Voice of Social Change – Poland 1989 Myanmar 2015”  zaprezentowano film dokumentalny przygotowany specjalnie na tą okazję, wystawę fotografii ze zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności oraz wystawę polskich plakatów z lat 80-tych i 90-tych. Ostatnim elementem programu był konkurs plakatu profrekfencyjnego w związku z wyborami, które mają się odbyć w Mjanmie w 2015. Otwarcie wystawy uświetnił swoim przemówieniem Ambasador Jacek Perlin, dyrektor polskiej misji dyplomatycznej w Mjanmie.

Wszystkie wydarzenia odbyły się w Pansodan Scene, galerii położonej w centrum Rangunu.

“Zainteresowanie Voice of Social Change przerosło nasze oczekiwania. Na wernisaż wystawy przyszło ponad 100 osób, więc mieliśmy salę wypełnioną po brzegi. Podziękowania po pierwsze należą się dla Aung Soe Mina, właściciela galerii Pansodan Scene, bez którego nasze przedsięwzięcie nie było by takim sukcesem” – mówi Aleksandra Kłosińska, koordynatorka Projektu Birma.

Największe wrażenie na gościach zrobił film dokumentalny składający się z wywiadów z Konstantym Gebertem, Haliną Bortnowską, Adamem Michnikiem i prezydentem Lechem Wałęsą oraz czwórką młodych osób urodzonych w 1989 roku. Powyższy dokument został przygotowany specjalnie na tą okazję. Poza wspomnieniami wybitnych postaci zaangażowanych w proces transformacji w Polsce oraz spojrzeniem na te wydarzenia z punktu widzenia rocznika 89, wszyscy rozmówcy zostali poproszeni o krótki przekaz dla społeczeństwa birmańskiego, które przygotowuje się do wyborów w 2015 roku.

“Reakcja Birmańczyków po projekcji była bardzo entuzjastyczna. Mam wrażenie, że niemalże wszyscy nasi goście podchodzili z pytaniem czy możemy im ten film przekazać w jakikolwiek sposób, bo bardzo chcą go pokazać znajomym” – mówi Martyna Gacek-Świecik, koordynatorka Projektu Birma.

Konkurs na plakat wyborczy został rozstrzygnięty 6 czerwca. Dziewięciu autorów zgłosiło 15 prac. W raz z kuratorami Pansodan Scene organizatorzy Voice of Social Change dokonali trudnego wyboru pierwszych trzech miejsc i nagrody specjalnej. Zwycięzcą został Moe Htet Moe, znany w Mjanmie rysownik, który w ramach wygranej otrzymał miedzy innymi możliwość zorganizowania własnej wystawy w Pansodan Scene.

fot. zwycięski plakat autorstwa Moe Htet Moe

“Prace były na bardzo dobrym poziomie i jak zawsze w takich okolicznościach wybór był bardzo trudny. Niektóre plakaty skupiały się bardziej na kwestiach związanych z wyzwaniami jakie stoją przed birmańskimi wyborami takim jak: naciski władz i armii na głosujących, przejrzystości czy fałszerstwa. Dzięki szerokiemu spektrum prac mogliśmy zobaczyć, jakie problemy związane z wyborami są najistotniejsze dla dla birmańskich artystów” – mówi Bartosz Kozakiewicz, koordynator programu Solidarni z Birmą.

Więcej informacji na  https://www.facebook.com/voiceofsocialchange

Działania zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z programu „Wsparcie Demokracji 2014” realizowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Skip to content