Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Budowa sieci wolontariatu w Gruzji – pora na kolejny krok

Budowa sieci wolontariatu w Gruzji – pora na kolejny krok

36

Gruzińskie „centra wolontariatu” nabierają kształtów – na razie w głowach liderów, którzy coraz śmielej mierzą się z tematem tworzenia struktur wolontariatu w Gruzji. Koordynatorzy biorący udział w projekcie prowadzonym przez Stowarzyszenie Solidarności Globalnej, odnosząc się do polskich doświadczeń przedstawionych w czasie pierwszego szkolenia, zaproponowali, jak mogą wyglądać wolontariackie ośrodki działające przy ich organizacjach. Aktualnie konsultowane są także rekomendacje zebrane podczas spotkania pierwszego okrągłego stołu.

Przed uczestnikami projektu „Pora na nas. Budowa sieci wolontariatu w Gruzji” intensywny czas szkoleniowy. Na początku lipca przyszli koordynatorzy i liderzy wolontariatu dowiedzą się, jak rekrutować ochotników, jak z nimi efektywnie pracować, jak zarządzać pracą wolontariusza. W czasie szkoleń, które prowadzone będą w czterech miejscowościach (Tbilisi, Gori, Kutaisi, Zugdidi), w których działają organizacje partnerskie, nie zabraknie też informacji na temat prowadzenia analizy środowiska lokalnego, diagnozowania potrzeb i możliwości zaangażowania wolontariuszy.

W szkoleniach weźmie udział łącznie 80 kandydatów do pełnienia funkcji koordynatorów programów i mniejszych grup wolontariackich. Warsztaty poprowadzą specjaliści z Polski. W ramach działania przekazywane będą również polskie doświadczenia z zakresu organizacji i zarządzania wolontariatem oraz zaprezentowane zostaną dobre praktyki działań na rzecz środowisk wykluczonych.

Szkolenia w terenie zostaną zorganizowane przez koordynatorów wolontariatu, którzy wcześniej brali udział w szkoleniu liderów w Tbilisi. Cykl zakończy się przygotowaniem kompleksowego planu pracy dla konkretnych programów wolontariackich, które zostaną uruchomione w każdej z czterech miejscowości. Nad wdrażaniem programu będą czuwać lokalny koordynator i lider wolontariatu oraz lider merytoryczny w porozumieniu z trenerami prowadzącymi szkolenie przy pomocy platformy e-learningowej.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z programu „Wsparcie Demokracji 2014” realizowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Skip to content