Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Białoruś > Wiosenne warsztaty Pracowni Aktywności Obywatelskiej

Wiosenne warsztaty Pracowni Aktywności Obywatelskiej

майстерня4

W maju z impetem wystartowały pierwsze tegoroczne warsztaty w ramach „Pracowni Aktywności Obywatelskiej”, projektu realizowanego przez Fundację Genius Loci – Duch Miejsca. W spotkaniach w Gdyni, Tatarowie k. Iwano-Frankiwska i Krupskim Młynie k. Katowic wzięło udział 69 osób z Ukrainy, Białorusi i Polski.

Majowe warsztaty są co roku początkiem dziewięciomiesięcznej przygody młodych ludzi z Pracownią Aktywności Obywatelskiej. Każde ze spotkań, czyli każda z Pracowni Idei ma swój profil związany z ważnym, aktualnym społecznie tematem. W Tatarowie, w samym sercu ukraińskich Karpat, rozmawialiśmy o relacjach między osobistą i „wielką” historią, a także o właściwościach pamięci („Moja historia. Po co pamiętać i jak prawidłowo zapominać”).  Uczestnicy zagłębiali się w zakamarki własnych rodzinnych historii, a także dyskutowali o spornych punktach w polityce historycznej Polski, Ukrainy i Białorusi.

 

DSC 1415

W Gdyni sprawdzaliśmy, w imię czego warto dziś protestować i w jaki sposób to robić („Anatomia protestu. Scena dla solidarności czy teatr manipulacji?”). Dzięki współpracy z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku uczestnicy spotkali się ze Zbigniewem Bujakiem, który nie tylko wspominał czasy pierwszej „Solidarności”, ale również dzielił się wnioskami z niedawnej obecności na Majdanie w Kijowie.

W Krupskim Młynie zajmowaliśmy się zagadnieniem zrównoważonego rozwoju – wśród lasów, nad brzegiem Małej Panwi, czyli w bardzo sprzyjającym tematowi otoczeniu („Dziś z myślą o jutrze. Jak korzystać, a nie wykorzystywać?”). Uczestnicy poznali m.in. koncepcję 4R (reduce, repair, reuse, recycle) i spotkali się z ekologicznymi ekspertami.

Na warsztatach Pracowni Aktywności Obywatelskiej pracujemy jednocześnie w czterech językach, którymi mówią uczestnicy (polskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim). To właśnie wyjątkowość programu, która ułatwia komunikację i nawiązywanie prawdziwych przyjaźni. Rezultatem warsztatów były pomysły na własne działania, które uczestnicy będą realizować latem i jesienią. Do tego jednak jeszcze na razie daleka droga…

warsztaty artystyczne

Tegoroczna edycja projektu współfinansowana jest ze środków programu „Wsparcie Demokracji 2014”. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia filmu z zeszłorocznej edycji projektu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content