Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tunezja > Wizyta Tunezyjczyków w Warszawie

Wizyta Tunezyjczyków w Warszawie

W Warszawie trwa wizyta studyjna przedstawicieli administracji publicznej oraz środowisk organizacji obywatelskich i mediów z Tunezji w ramach projektu Sprawiedliwość okresu transformacji w kontekście tunezyjskim. Wizyta jest kontynuacją projektu realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w 2013 r. W czasie pobytu w Warszawie przedstawiciele tunezyjskiej administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych i mediów zapoznają się z doświadczeniem polskich instytucji m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wśród tematów interesujących Tunezyjczyków są m.in.:  polski model rozrachunku z przeszłością (m.in. ściganie zbrodni, zasób archiwalny IPN), gromadzenie, opracowywanie i konserwacja archiwaliów komunistycznej policji politycznej, prezentacja programu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce”  oraz programu dokumentacyjno-edukacyjnego „Śladami zbrodni”, prezentacja działań Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, problemy pamięci historycznej i upamiętniania historii w Polsce, wizyta w Sądzie Apelacyjnym i Trybunale Konstytucyjnym.

W poniedziałek 7 kwietnia br. grupa odwiedziła Fundację Solidarności Międzynarodowej, zapoznając się z działalnością Fundacji, zakresem polskiej współpracy rozwojowej, a także tematyką projektów, jakie w latach 2012-2014 polskie organizacje pozarządowe zrealizowały i realizują w ramach programu „Wsparcie Demokracji”.

Wizyta studyjna Tunezyjczyków przygotowana została we współpracy FSM z Instytutem Pamięci Narodowej, Radą Ochrony Pamięci i Męczeństwa oraz Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Skip to content