W czwartek na spotkaniu w Belwederze inicjatorzy projektu „Biblioteka Solidarności Międzynarodowej” przedstawili prezydentowi ideę internetowego repozytorium wiedzy o polskiej drodze do wolności.
Jak zapewnili Krzysztof Stanowski prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz Basil Kerski dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności z Gdańska będzie to miejsce promocji polskich doświadczeń z okresu przemian demokratycznych oraz dorobku ruchu „Solidarności”, które były i nadal mogą być źródłem inspiracji dla tych, którzy podjęli trud budowy społeczeństwa demokratycznego w swoich krajach.
W opinii organizatorów projektu przyczyni się on do upowszechnienia na forum międzynarodowym wiedzy o polskiej drodze do wolności, pokazując walkę społeczeństwa polskiego z komunistycznym systemem totalitarnym i dorobek okresu transformacji systemowej.
– Już samo udokumentowanie przemian ostatniego 25-lecia jest niepodważalną wartością – ocenił podczas spotkania prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że niezwykle istotny może być także wpływ na kształtowanie części opinii publicznej i wzmacnianie ruchów obywatelskich w krajach, które potrzebują więcej demokracji i stabilizacji.
Wsparcie dla projektu zadeklarowali uczestniczący w spotkaniu Szefowie Kancelarii Prezydenta RP – Jacek Michałowski, Senatu – Ewa Polkowska, Sejmu – Lech Czapla oraz Prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza.
Bibliotekę Solidarności Międzynarodowej będą tworzyły udostępnienie w internecie zapisy cyfrowych publikacji w formie plików tekstowych, dźwiękowych, graficznych, filmowych, kursów e-learningowych. Strona internetowa będzie prowadzona w pierwszym etapie w dwóch językach: angielskim, rosyjskim, w przyszłości również w języku arabskim i ukraińskim.