Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Oświadczenie MSZ ws. rozpędzenia pokojowej demonstracji w Kijowie

Oświadczenie MSZ ws. rozpędzenia pokojowej demonstracji w Kijowie

Ukraińska milicja brutalnie rozpędziła w nocy z piątku na sobotę w Kijowie kilkuset uczestników Euromajdanu – demonstracji poparcia na rzecz integracji europejskiej Ukrainy.

Pacyfikacja pokojowych demonstracji nie służy integracji europejskiej Ukrainy. Przestrzegamy władze ukraińskie przed stosowaniem rozwiązań siłowych, bo mogą one mieć nieobliczalne i nieodwracalne konsekwencje. Podczas Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie prezydent Wiktor Janukowycz zapewniał zgromadzone tam głowy państw i szefów rządów, że Ukraina nie zamierza zejść z kursu integracji europejskiej oraz w krótkiej perpektywie chce podpisać umowę stowarzyszeniową z UE.

Apelujemy do władz w Kijowie, by ich czyny były zgodne z deklaracjami. Wzywamy, by konflikty społeczne na Ukrainie rozwiązywano metodami pokojowymi i politycznymi. Mamy nadzieję, że siła i przemoc zostaną zastąpione przez dialog i porozumienie. Polska deklaruje zdecydowane wsparcie dla takich działań. Jesteśmy także zdeterminowani, by kontynuować wysiłki na rzecz budowy jak najlepszych stosunków z państwem i społeczeństwem ukraińskim.

Wyrażamy solidarność z przedstawicielami społeczeństwa ukraińskiego pokojowo demonstrującymi na rzecz europejskiej przyszłości ich kraju.

Marcin Wojciechowski

Rzecznik Prasowy MSZ

Skip to content