Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tadżykistan > Rozwój pamirskiego NGO i opracowanie strategii biznesowej. Wizyta zielarzy i młodych liderów z Górskiego Badachszanu w Warszawie

Rozwój pamirskiego NGO i opracowanie strategii biznesowej. Wizyta zielarzy i młodych liderów z Górskiego Badachszanu w Warszawie

Mydlane_inspiracje.jpg

 

Wizyta studyjna w Polsce zielarzy i liderów organizacji „Gulu Giyoh” z regionów Iszkaszim i Vandż w Górskim Badachszanie odbyła się w dn. 19-25 sierpnia. Podczas pobytu w Warszawie grupa z Pamiru wzięła udział w wykładach i zajęciach praktycznych poświęconych rozwojowi potencjału organizacji pozarządowej. Wspólnie z ekspertami Fundacji Polityki Rozwojowej nasi goście wypracowali również strategię biznesową dla swoich produktów zielarskich, w tym plan wprowadzenia ich do obrotu rynkowego w Tadżykistanie.

W trakcie wizyty zgłoszony został udział organizacji „Gulu Giyoh” w forum ekonomicznym dot. możliwości inwestycyjnych w Pamirze organizowanym przez Wolną Strefę Ekonomiczną Iszkaszim. Pamirska delegacja odwiedziła polskie instytucje zajmujące się dopuszczeniem leków pochodzenia roślinnego i produktów zielarskich do obrotu aptecznego i sklepowego: Narodowy Instytut Leków oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Przedstawiciele tych instytucji przybliżyli naszym gościom regulacje prawne obowiązujące w Polsce i w Unii Europejskiej oraz wymogi, jakie należy spełnić by wprowadzić swoje produkty na rynek europejski.

Inspirujące okazały się również wizyty w WZZ Herbapol w Pruszkowie oraz w sklepach „Mydlarnia u Franciszka” i „Sudawia” w Warszawie oferujących swoim klientom produkty naturalne. W Pruszkowie goście z Pamiru zapoznali się z procesem produkcji leków ziołowych oraz technologią pakowania herbat. Po odwiedzinach w „Mydlarni u Franciszka” pojawiły się pomysły na opracowanie nowych produktów z wykorzystaniem tradycyjnej lokalnej receptury sporządzania mydła oraz wzbogacenia go o wartościowe substancje roślinne. W „Sudawii” powstały plany wystroju wnętrza zakładu tłoczenia oleju z rokitnika budowanego w Vandżu. Właściciele sklepu podzielili się swoim doświadczeniem i przekazali cenne informacje na temat prowadzenia tego rodzaju działalności, doboru asortymentu i sposobów docierania do klienta. Kontynuacją działań projektowych w Tadżykistanie będą kolejne spotkania szkoleniowe dla wolontariuszy „Gulu Giyoh” oraz konferencja upowszechniająca rezultaty projektu w obwodzie iszkaszimskim.

 

W__Mydlarni_u_Franciszka.jpg

W Mydlarni u Franciszka

Narodowy_Instytut_Leków.jpg

Narodowy Instytut Leków

Warsztaty_w_FPR.jpg

Warsztaty w Fundacji Polityki Rozwojowej

SKlep_i_Galeria_Sudawia.jpg

Sklep i Galeria Sudawia

Sudawia_-_jak_eksponować_produkty.jpg

Sudawia – jak eksponować produkty

WZZ_Herbapol_w_Pruszkowie.jpg

WZZ Herbapol w Pruszkowie

Działania FPR są finansowane przez program „RITA. Przemiany w regionie” oraz przez Fundację Solidarności Międzynaordowej, ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2013 r.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum FPR.

 

Skip to content