Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mjanma/Birma > Festiwal filmów dokumentalnych o prawach człowieka w Rangunie

Festiwal filmów dokumentalnych o prawach człowieka w Rangunie

Między 5 i 7 września w Rangunie odbędzie się jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych związanych z promocją praw człowieka. Przez trzy dni w Centrum Amerykańskim będzie można zobaczyć na darmowych projekcjach 14 filmów.

W ramach przeglądu „WATCH DOCS w Rangunie” publiczność będzie miała okazję zobaczyć najlepsze dokumenty współczesnego kina, reprezentujące zarówno szeroki zakres geograficzny – od Chile po Pakistan, jak i tematyczny – od praw człowieka po urbanizację.

– Organizując „WATCH DOCS w Rangunie” pragniemy pokazać, jak wielką moc oddziaływania ma opowieść wizualna przy podnoszeniu aktualnych i trudnych wyzwań, przed jakimi stoi nasz świat. Ponieważ większość tych filmów pokazana zostanie w Rangunie po raz pierwszy, mamy nadzieję na wywołanie żywej dyskusji wśród uczestników festiwalu. – wyjaśnia Maciej Kuziemski z Instytutu Lech Wałęsy, kurator ranguńskiego „WATCH DOCS”.

Projekcje odbywać się będą codziennie (5, 6 i 7 września) od godz. 10:00 do 17.30 w Centrum Amerykańskim. Towarzyszyć im będą spotkania z czołowymi polskimi reżyserami oraz wiodącymi postaciami birmańskiego przemysłu filmowego. Równocześnie z festiwalem w ramach międzynarodowego cyklu warsztatów Solidarity Shorts odbywać się będą praktyczne zajęcia z kręcenia filmów dokumentalnych.

– Jestem dumny, że Instytut Adama Mickiewicza  może uczestniczyć w projekcie kulturalnym w Birmie w tak ważnym dla tego kraju momencie. Wolność to wartość, która ma dla nas niezwykłe znaczenie. Z wielką uwagą śledziliśmy dążenie Birmańczyków do wolności, ostatnie wydarzenia i przemiany w Birmie, i z radością będziemy się dzielić poprzez projekty kulturalne naszymi doświadczeniami związanymi z transformacją ustrojową, budowaniem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. – dodaje Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Od 2000 r. współorganizatorami WATCH DOCS, jednego z największych festiwali zajmujących się kwestiami praw człowieka, jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy. W tym roku organizatorami przeglądu WATCH DOCS w Rangunie są: Instytut Lecha Wałęsy, Instytut Adama Mickiewicza, Pandita Development Institute, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz American Center Rangoon, przy wsparciu Fundacji Solidarności Międzynarodowej i pod patronatem medialnym „Myanmar Times”.

Projekt jest współfinansowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013r.

Instytut Lecha Wałęsy to mająca swą siedzibę w Warszawie organizacja pozarządowa założona przez byłego prezydenta RP oraz Laureata Pokojowej Nagrody Nobla w celu promowania demokracji oraz praw człowieka przez edukację.

Program festiwalu: www.watchdocsinyangon.com
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/225893047561222/
Przegląd warsztatów: www.solidarityshorts.org

Skip to content