Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tunezja > Tunezyjczycy na Pomorzu Zachodnim i w Brandenburgii

Tunezyjczycy na Pomorzu Zachodnim i w Brandenburgii

Tworzenie zespołu tunezyjskich trenerów demokracji i samorządności trwa. Po warsztatach w Hammamet uczestnicy (22 osoby z różnych miast Tunezji) przyjechali w dniach 24-30 czerwca do Szczecina, by na miejscu zobaczyć jak funkcjonuje polska samorządność, jak działa trzeci sektor, jakie są relacje między władzami a lokalną społecznością. Były też dwa cele uzupełniające wizyty: przedstawienie Polakom Tunezyjczyków i ich planów zmian w ojczyźnie oraz zebranie materiałów do warsztatów, które podnoszący swe kwalifikacje trenerzy zrealizują we wrześniu w swoich miastach.

 

Opis zdjęcia: Goście z Tunezji na Wałach Chrobrego

 Prezentacja tunezyjskich problemów Polakom zaczęła się pierwszego dnia. W dyskusji na temat uczestniczyli szczecińscy dziennikarze, a relacja ze spotkania ukazała się w „Kurierze Szczecińskim”, Polskim Radiu Szczecin oraz telewizyjnej „Kronice Szczecińskiej”*. W wieczornej radiowej audycji wziął także udział Abdelwaheb Khedimi.

 

Poznawanie Tunezyjczyków trwało potem podczas serii spotkań, a swoistą kulminacją był udział Szczecinian w debacie oksfordzkiej z tezą „ta strona uważa, że silna, scentralizowana władza lepiej spełni oczekiwania modernizacyjne Tunezyjczyków niż władza samorządowa i zdecentralizowana”. W debacie wygrali zdecydowanie zwolennicy decentralizacji…

Na prośbę tunezyjskich gości jeden dzień wizyty poświęcono na poznawanie samorządności i działań obywatelskich w Niemczech – bliskość otwartej granicy sprzyjała wizycie w Seelow, Trebnitz i Storkow. Wizyty i spotkania były  interesujące, ale konkluzja ostateczna jednoznaczna: doświadczenia polskie są dla Tunezji ciekawsze…

Opis zdjęcia: Wywiad dla Polskiego Radia Szczecin

Spotkania z organizacjami i urzędami miały formę interaktywnych zajęć. Po krótkiej prezentacji wszystkich organizacji uczestnicy dzielili się na zespoły, które odwiedzały różne miejsca. Najpierw, jeszcze przed wyjściem z FRDL, przygotowywali w zespołach pytania, potem pod opieką wolontariuszy jechali na spotkania, wreszcie, po powrocie przygotowywali plakaty o poznanych organizacjach i prezentowali je pozostałym uczestnikom. Świadomość, że trzeba będzie opowiedzieć wzmagała uwagę, a relacje były naprawdę ciekawe. Trzeba było widzieć ich entuzjazm, kiedy opowiadali o Szczecińskim Inkubatorze Kultury, Regionalnym Centrum Wolontariatu, Szczecińskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Sektor 3”, Sekretariacie ds. Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim, a w kolejnych dniach o spotkaniach z wiceprezydentem Krzysztofem Soską, z przedstawicielami goleniowskiego Teatru Brama, czy o wizytach w biurach szczecińskiego magistratu.

Szczególną atrakcją dla gości z Tunezji okazał się wyjazd do jednej z zachodniopomorskich wiosek tematycznych – Wioski Labiryntów (Paproty, gm. Malechowo). Znakomita zabawa połączona była z edukacją i głęboką refleksją. Po tej wizycie znaczna część uczestników stwierdziła, że chciałaby ideę wiosek tematycznych przenieść do Tunezji i tworzyć tam podobne miejsca. O klientów się nie obawiają – dla licznych w Tunezji turystów będzie to dodatkowa, niespodziewana atrakcja. Wioska berberyjska w górach Atlas, gdzieś blisko górskich oaz – coś wspaniałego!

Opis zdjęcia: Wizyta w wiosce labiryntów

Ostatni dzień wizyty poświęcony był przygotowywaniu scenariuszy warsztatów, które we wrześniu trenerzy przeprowadzą w pięciu miastach: Jendouba, Gafsa, Kairouan, Tataouine oraz Le Kef. Wstępne scenariusze już są – teraz trwa praca nad ich uszczegółowieniem.

autor: Przemysław Fenrych

*Cały materiał wyemitowany przez TVP INFO w dniu 24 czerwca 2013 r. można obejrzeć na stronie:
http://www.tvp.pl/szczecin/nasze-programy/kronika/wideo/2155-240613/11551258
(fragment Kroniki od 00:14:02 do 00:15:52)

Projekt Trenerzy dla interaktywnej edukacji obywatelskiej młodych liderów transformacji w Tunezji jest współfinansowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2013 r.

Skip to content