Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tadżykistan > PCPM kontynułuje szkolenia w mahallach w Tadżykistanie

PCPM kontynułuje szkolenia w mahallach w Tadżykistanie

Od wieków w Azji Centralnej mahalle (wspólnoty) pełniły bardzo ważną rolę. Mimo zmieniających się czasów, ideały wspólnotowe wciąż pozostają bardzo silne w tadżyckim społeczeństwie. Z drugiej strony słabe państwo nie jest w stanie zapewnić obywatelom dostępu do podstawowych usług publicznych. Latami nie prowadzi się remontów we wsiach, nie powstają też nowe obiekty użyteczności publicznej. Mimo bardzo dużego potencjału społeczności nie są wstanie przejąć roli państwa w realizowaniu potrzebnych inwestycji. Na przeszkodzie stoją: brak funduszy ale i często mała wiedza jak sobie radzić w zupełnie nowej transformacyjnej rzeczywistości.

mahalla Frunze 1

W realizowanym projekcie, PCPM współpracuje z komitetami mahalli, w Tadżykistanie, w rejonach bohtarskim, kumsangirskim, dżilikulskim w obwodzie chatlońskim. Obecnie ramach projektu, odbywają się szkolenia dotyczące statusu prawnego mahalli, rozpoznania ich własnych potrzeb oraz tego jak napisać dobry projekt i otrzymać finansowanie. Dodatkowo PCPM szkoli kasjerów w mahallach, którzy w przyszłości będą odpowiedzialni za sprawy finansowe w swoich wspólnotach. Po zakończeniu etapu szkoleń i warsztatów, najlepsze mahalle będą miały okazję realizować samodzielnie małe inicjatywy.

Skip to content