Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Jak pozyskać ogłoszenia drobne dla gazety lokalnej? – wizyta dziennikarzy z Gruzji

Jak pozyskać ogłoszenia drobne dla gazety lokalnej? – wizyta dziennikarzy z Gruzji

Czy ofertę ogłoszeń drobnych powinno kierować się do firm? Czym kierują się władze gminy wybierając gazetę, w której zamieszczą ogłoszenia? Czy drobne ogłoszenia powinny znajdować się w jednym miejscu w gazecie? – te i inne pytania padały podczas wizyty dziennikarzy gazet lokalnych i regionalnych z Gruzji w Polsce.

 

Wizyta w polskich wydawnictwach prasy lokalnej oraz spotkania z władzami samorządowymi stanowią kontynuację działań zmierzających do wprowadzenia w gruzińskich redakcjach systemów wspierających ich stabilizację ekonomiczną.


W ubiegłym roku Towarzystwo Demokratyczne Wschód wspólnie z partnerską organizacją Caucasus Centre for Journalists zrealizowało projekt dotyczący wprowadzenia w gazetach gruzińskich systemu kolportażu własnego. W tym roku TDW realizuje projekt dotyczący organizacji własnego systemu ogłoszeń drobnych. Celem realizowanych od kilku lat działań jest wsparcie gruzińskich niezależnych mediów lokalnych i regionalnych.

W ramach majowej wizyty w Polsce goście z Gruzji spotkali się z Maciejem Kowalskim, wydawcą tygodnika „Nowy Wyszkowiak”, oraz z Pawłem Kozerą, wydawcą 4 tytułów lokalnych na Mazowszu (tygodniki: „To i Owo” – powiat legionowski; „Lokalna” – powiat miński, „Tygodnik Pułtuski”, „Tygodnik Nowodworski”). Polscy wydawcy prezentowali funkcjonujące w ich wydawnictwach systemy pozyskiwania ogłoszeń drobnych. Mówili także o znaczeniu ogłoszeń drobnych dla gazety lokalnej.

– 'Gazeta jest potrzebna po to, żeby ludzie mogli wymieniać się informacjami. Dla wielu czytelników lokalne ogłoszenia drobne są podstawową informacją, dla której kupują gazetę’ – mówił Paweł Kozera.

Gruzińscy dziennikarze spotkali się także ze Zbigniewem Piotrowskim, burmistrzem Radzymina oraz Haliną Grzelak, sekretarzem gminy. Tematem spotkania była współpraca samorządu lokalnego z mediami. 

 

Przebieg spotkań z przedstawicielami prasy loklanej i samorządu moderowała Agnieszka Nowińska, główny trener projektu, która poprowadziła również warsztaty wprowadzające i podsumowujące wizytę.

 

 

 

Na potrzeby projektu powstała dedykowana platforma, dzięki której uczestnicy z różnych regionów Gruzji mają możliwość szybkiego kontaktu z polskimi ekspertami i wymianę doświadczeń między sobą: http://tdw.org.pl/gruzja/.

Dalszy ciąg szkolenia już jesienią w Tbilisi.

 

 

 

 

Skip to content