Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tunezja > Warsztaty trenerskie w Hammamet

Warsztaty trenerskie w Hammamet

Warsztaty w Hammamet były przede wszystkim okazją do wymiany opinii Tunezyjczyków i Polaków. Dyskutowano zawzięcie – o transformacji w Polsce i w Tunezji, o polskim samorządzie terytorialnym i przygotowaniu społeczeństwa tunezyjskiego do reformy samorządowej, o pracach nad tunezyjską konstytucją, o szansach i przeszkodach intensywnej i interaktywnej edukacji obywatelskiej młodych Tunezyjczyków. Każda dyskusja prowadzona była inną metodą – w ten sposób sprawdzano przydatność rozmaitych metod interaktywnych, omawiano rolę trenera i eksperta.

 

Elementem warsztatów była m.in. debata oxfordzka. Teza debaty była prowokacyjna: „…ta strona uważa, że w Tunezji nie ma klimatu społecznego dla samorządności”. I niestety okazało się, że „opozycja” starająca się obalić tezę i pokonać broniącą jej „propozycję” uznana została za zdecydowanie słabszą. Argumenty za tezą były silniejsze, mało tego, argumenty opozycji w większym stopniu odwoływały się do fatalnej sytuacji obecnej i do pragnienia zmiany, do poprawy, niż do faktycznej gotowości wprowadzenia reformy. To prawda – zapis o reformie samorządowej jest w projekcie konstytucji, ale mało kto wie czym w praktyce lokalnej miałaby być samorządność. Trzeba jeszcze dużo pracy, dużo edukacji obywatelskiej, wielu inicjatyw takich jak realizowany projekt „Trenerzy dla interaktywnej edukacji obywatelskiej młodych liderów transformacji w Tunezji”

 

Debata cytowana była następnego dnia na Forum Samorządowym zorganizowanym w Tunisie, w którym udział wziął Przemysław Fenrych, autor i realizator opisywanego projektu. Organizatorem Forum była Sieć Stowarzyszeń na Rzecz Obywatelstwa i Rozwoju (Toiles des Associations pour le civisme et development – TACID), która jest jednocześnie partnerem w projekcie.

 

Warsztaty odbyły się w dniach 19 – 23 maja br., a uczestnicy przyjechali z całego  kraju, przede wszystkim z miejscowości, w których we wrześniu odbędą się prowadzone przez nich szkolenia (Kairouan, Le Kef, Gafsa, Tataouine i Jendouba).

 

 

 

 

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.581360301904790.1073741833.100000924758105&type=1

 

Skip to content