Aktualności

Szkoła debat w Gruzji

W dniach 4-10.04 w Gori (Gruzja) odbyły się warsztaty dla nauczycieli i tutorów, inaugurujący wspólny projekt CEO i miejscowej organizacji Kartlosi. Celem działań jest rozpowszechnienie szkolnych debat jako narzędzia samorządności.

Dlaczego ten projekt?
U podstaw projektu leży założenie, że szkolne debaty mogą być idealnym narzędziem do zwiększania zaangażowania uczniów we współdecydowanie o szkolnych sprawach. Dzięki debatom poprawiają się również umiejętności komunikacyjne i argumentowania uczniów, zwiększenie ich pewności siebie i poczucia wpływu na szkolną rzeczywistość.
Co się wydarzyło?
Warsztaty, jakie odbyły się w Gori w dniach 4-10 kwietnia miały na celu przekazanie know-how CEO w dziedzinie wspierania samorządności uczniowskiej, przygotowania i prowadzenia debat, wspierania działań uczniowskich, udzielania informacji zwrotnej. Warsztaty poprowadzili Basia Rostek i Michał Tragarz, koordynujący projekty edukacyjne CEO.
Pierwszy z warsztatów miał na celu przygotowanie do uczestnictwa w projekcie tutorów – młodych ludzi, którzy będą w dalszej części projektu opiekowali się zespołami uczniów i uczennic przygotowujących debaty w szkołach. Przeprowadzą oni szkolenia dla młodzieży i będą udzielać wskazówek w czasie realizacji projektu. Drugi z warsztatów służył przygotowaniu do debat nauczycieli. Ich rolą w projekcie będzie organizacja zespołów debatanckich, oraz stworzenie przestrzeni dla rzeczywistego  udziału młodzieży w podejmowaniu decyzji w szkole.
Niezwykle ciekawe było poznanie gruzińskiej perspektywy na pracę w szkołach oraz doświadczeń ze wspierania aktywności społecznej uczniów – wiele problemów jest podobnych jak w Polsce, dochodzą jednak inne, jak sytuacja uczniów w szkołach dla uchodźców, napięcia międzykulturowe, kiepska infrastruktura. Uczestnicy bardzo cenili sobie możliwość poznania warsztatowych metod pracy, różnych form prowadzenia debat i dyskusji, komunikacji z uczestnikami.

Co dalej?

Warsztaty w szkołach przygotują uczniów do organizacji debat szkolnych, które zostaną zrealizowane w maju i czerwcu. Będą one dotyczyły spraw ważnych dla społeczności szkolnej. Ich celem będzie nie tylko oddanie głosu młodzieży ale także stworzenie przestrzeni dla rzeczywistego wpływu uczniów na życie szkoły.

Trzymamy kciuki za sukcesy gruzińskich szkolnych debat i życzymy powodzenia!

Skip to content