Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mjanma/Birma > Birma na fali. Współtworzymy wolne media w Mjanmie

Birma na fali. Współtworzymy wolne media w Mjanmie

5 warsztatów dla dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, 2 serie wykładów o prawach człowieka i rozwiązywaniu konfliktów, prawie 70 uczestników z całej Mjanmy – to główne założenia drugiej edycji projektu Birma na fali.

Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju już drugi rok z rzędu będzie wspierać rozwój demokracji w Birmie poprzez edukację młodych dziennikarzy, dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Wsparcie Demokracji” Fundacji Solidarności Międzynarodowej. W swoich działaniach Edukacja dla Pokoju będzie się koncentrować na praktycznym treningu umiejętności reporterskich dziennikarzy z prowincji oraz ich edukacji w zakresie praw człowieka, filozofii politycznej i rozwiązywania konfliktów. Druga edycja projektu „Birma na fali” ma na celu zwiększenie dostępu mieszkańców Mjanmy do niezależnych informacji poprzez rozwój profesjonalnych mediów, publicznych i prywatnych.

Projekt zakłada przeprowadzenie dwóch specjalistycznych warsztatów z reportażu radiowego i telewizyjnego w Rangunie i Mandalaj, poprzedzonych wykładami z praw człowieka, filozofii politycznej i rozwiązywania konfliktów, aby reportaże miały solidne podłoże merytoryczne. Warsztaty skierowane do 44 dziennikarzy i dziennikarek zostaną przeprowadzone przez dziennikarki radia TOK FM oraz dziennikarza TVP. Warsztaty zostaną podzielone na teoretyczne wykłady poruszające również kwestię działalności polskich mediów w procesie transformacji oraz część praktyczną, w której trenerzy i trenerki z uczestnikami i uczestniczkami szkolenia będą w terenie przygotowywać reportaże radiowe oraz telewizyjne. Zostanie również przeprowadzony zaawansowany warsztat radiowy dla wybranych uczestników ubiegłorocznej edycji warsztatów.

Warsztaty praktyczne zostaną przeprowadzone w utworzonych przez Edukację dla Pokoju w 2012 r. „Pracowniach reportażu” we współpracy z partnerami lokalnymi Creative Media House oraz Myanmar Journalists Union.

Przygotowywany jest również pierwszy podręcznik dla początkujących dziennikarzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy „POLIS”.

Więcej informacji nt. pierwszej edycji projektu w 2012 r.

więcej>>>

Skip to content