Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Spotkanie z Jerzym Pomianowskim w sprawie Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (EED)

Spotkanie z Jerzym Pomianowskim w sprawie Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (EED)

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, mediów, osoby zainteresowanych tematyką projektów demokratyzacyjnych na prezentację Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji, której dokona wiceszef polskiego MSZ Jerzy Pomianowski. W styczniu został on wybrany na dyrektora wykonawczego EED.

Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji EED jest inicjatywą szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego zgłoszoną w styczniu 2011 r., tuż po brutalnym stłumieniu przez władze protestów na Białorusi oraz początku Arabskiej Wiosny. – Europie potrzeba nowej instytucji, która wspierałaby dążące do demokracji społeczeństwa i ich liderów – mówił min. Sikorski. W krótkim czasie inicjatywa zyskała wsparcie państw członkowskich UE, Wysokiej Przedstawiciel Catherine Ashton, Komisji Europejskiej, w tym Komisarza Stefana Fuele i Parlamentu Europejskiego. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku znacznie przyspieszyła prace nad utworzeniem EED.

Fundusz ma służyć wspieraniu przemian demokratycznych w południowym i wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej. Swoje działania skieruje głównie do młodych liderów prowadzących działania prodemokratyczne, niezależnych mediów, dziennikarzy, blogerów, instytucji pozarządowych.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem spotkanie odbędzie się 25 lutego (poniedziałek) w godz. 10-12 w sali konferencyjnej Fundacji Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10 a

Prosimy zgłaszać udział w spotkaniu do piątku 22 lutego na adres mailowy: aleksandra.kielanowska@solidarityfund.pl

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content