Co przeszkadza rozpocząć transformację? Jakie warunki muszą być spełnione, by ruszyła? Co zrobić, żeby była udana? Jakie są największe ryzyka? Czy mechanizmy transformacyjne są wspólne czy różne dla każdego z państw?
Takie pytania stawiali sobie uczestnicy seminarium „Programowanie transformacji w otoczeniu autorytarnym. Przykład Białorusi”, które Solidarity Fund PL zorganizowała we Lwowie (Ukraina) wraz z niemieckim MSZ, Fundacją Bertelsmanna, GIZ oraz konsorcjum EUROBELARUS.
W seminarium wzięli udział młodzi działacze społeczeństwa obywatelskiego z Białorusi, eksperci zajmujący się transformacją w ramach międzynarodowej sieci Transformation Thinkers, praktycy i teoretycy transformacji z Polski i Ukrainy. Oprócz przypadków Europy wschodniej rozważano scenariusze transformacyjne w Chile, Egipcie i Syrii.
– Najważniejsze w procesie zmian jest zaufanie społeczne, bez niego nic się nie uda zbudować – mówił Zbigniew Janas, legendarny działacz Solidarności, po 1989 r. wieloletni poseł na Sejm, działacz Fundacji Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. W trakcie seminarium doszło do spotkania z merem Lwowa Andrijem Sadowym oraz ukraińskimi działaczami na rzecz transforamcji.
Partnerem organizacyjnym seminarium było Towarzystwo Lwa, jedna z najprężniejszych i najdłużej działających organizacji pozarządowych we Lwowie.
Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w roku 2013. Program „Wsparcie Demokracji”