Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Jak lokalny lider zmienia świat? Akademia Lidera w Gruzji

Jak lokalny lider zmienia świat? Akademia Lidera w Gruzji

Posadzone drzewa, warsztaty rękodzieła dla dzieci, pomalowane płoty i wyremontowane podwórka przy przedszkolach, wytyczony szlak turystyczny i nowa przestrzeń dla mieszkańców wiosek – w ciągu trzech miesięcy z inicjatywy dwunastu lokalnych liderów z Gruzji zrealizowało małe inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności.

Podczas dwóch zjazdów Akademii, pod kierunkiem gruzińskich trenerów, lokalni liderzy uczyli się podstaw pracy ze swoimi społecznościami m.in. identyfikowania problemów oraz przekuwania ich na cele i konkretne działania, właściwej komunikacji oraz angażowania członków społeczności do współdziałania. Dziesięciu najaktywniejszych uczestników wzięło udział w wizycie studyjnej w Polsce, poszukując tutaj inspiracji do dalszych działań.

Efektem ich pracy były Małe Projekty, czyli działania podjęte z lokalną społecznością na rzecz rozwiązania wspólnie zidentyfikowanych problemów. W dziesięciu wioskach rzeczywistość zaczęła się zmieniać.

W wiosce Darkweti (rejon Chiatura) za sprawą Manany Mobedadze oraz Madony Kurtsadze wir pracy porwał niemal całą wioskę : panowie nosili kamienie, murowali, naprawiali, konstruowali, panie organizowały posiłki. Lokalny biznes udostępnił traktor oraz materiały budowlane. Efektem starań jest wyremontowany skwerek przy Centrum Kultury, który przerodził się w miejsce spotkań dla uczęszczającej do Centrum młodzieży oraz mieszkańców wioski.

W Satsire dzięki wysiłkom mieszkańców zabezpieczono ujęcie wody dla okolicznych wiosek. Panowie pracujący na zmiany oczyścili teren, postawili ogrodzenie, zabezpieczyli wejście do 400-tonowej cysterny, która latem stawała się niebezpiecznym kąpieliskiem dla dzieci. Całością prac kierowała Lela Zarnadze.

W Terjoli, w zajęciach z rękodzieła uczestniczyła młodzież z Dziennego Centrum Opieki dla dzieci niepełnosprawnych. Dzięki inicjatywie Natii Gamkrelidze zorganizowano warsztaty, w których pomagali wolontariusze z okolicznych szkół, zorganizowano także wystawę i prezentację prac. Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy będą kontynuowane dzięki nauczycielom,przeszkolonym z zakresu wykorzystania technik rękodzielniczych w pracy z dziećmi.

Turysta, który dotrze w okolice Nikortsmindy będzie miał okazję przejść się szlakiem oznaczonym przez Raczyński Klub Turystyczny, który zaprowadzi go do pobliskiej jaskini i malowniczych ruin cerkwi zagubionych w lesie. Nad oczyszczeniem szlaku i jego oznaczeniem pracowała młodzież z Amblorauri oraz Klub Turystyczny pod kierownictwem Natii Maisashvili.

W Kursebi i Orpiri dzieci w przedszkolach będą mogły już wiosną bezpiecznie wyjść na podwórko, w Kedzie i Gelati uczniowie pilnować będą nasadzonych przez siebie drzewek.

Realizacja wszystkichinicjatyw była wielką przygodą i szkołą obywatelskiej aktywności zarówno dla liderów, jak i dla trenerów, mentorów i lokalnych społeczności. Mamy nadzieję, że Małe Projekty do dopiero początek trwałych zmian, które będą inicjować nasi liderzy w przyszłości.

Projekt realizowany został przez Fundację EkoRozwoju w partnerstwie z Tkibuli District Development Fund (TDDF), Caucasus Environmental NGO Network CENN oraz Black Sea Eco – Accademy (BSEA) przy współpracy Biologicznego Stowarzyszenia Elkana.

Więcej informacji o projekcie: http://www.fer.org.pl/index_projekty.php?dzial=2&kat=8&art=53#a1

Projekt zrealizowany w ramach programu „Wsparcie Demokracji 2012” finansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

Skip to content