Projekty w Mjanmie/Birmie

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Projekty w Mjanmie/Birmie > Lepszy dostęp do informacji z niezależnych mediów poprzez rozwój profesjonalnego radia i telewizji

Lepszy dostęp do informacji z niezależnych mediów poprzez rozwój profesjonalnego radia i telewizji

Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju

Tytuł projektu: Birma na fali. Lepszy dostęp do informacji z niezależnych mediów poprzez rozwój profesjonalnego radia i telewizji / Burma on Air. Better access to information from independent media through professional radio and TV

Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Edukacja Dla Pokoju z dwoma birmańskimi partnerami – Creative Media House i Myanmar Journalists Union, przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy POLIS.

Celem wdrażanego już drugi rok z rzędu projektu było zwiększenie dostępu mieszkańców Mjanmy do niezależnych informacji poprzez rozwój profesjonalnych mediów, publicznych i prywatnych.

W kraju z tak silną rządową propagandą jak Birma rozwój rzetelności dziennikarskiej i niezależnych mediów jest kwestią kluczową, dlatego też przeprowadzono dwa specjalistyczne warsztaty z reportażu radiowego i telewizyjnego w Rangunie i Mandalaj, w których udział wzięły łącznie 42 osoby. Szkolenie nie ograniczało się jedynie do kwestii technicznych związanych z warsztatem dziennikarskim, ale prezentowało również zagadnienia z szeroko rozumianej kultury ogólnej tj. filozofii, praw człowieka oraz stosunków międzynarodowych.

W części praktycznej warsztatów uczestnicy przy wsparciu trenerów przygotowywali w terenie reportaże radiowe oraz telewizyjne. Na podstawie nakręconych materiałów powstał 20-minutowy reportaż „4 wymiary Birmy”, który dostępny jest w internecie pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=Pausqxzs_Gw. W ramach projektu przygotowano także pierwszy podręcznik dla początkujących dziennikarzy w języku birmańskim.

Projekt wzmocnił potencjał niezależnych mediów, podniósł kompetencje i umiejętności praktyczne lokalnych dziennikarzy w zakresie profesjonalnego reportażu telewizyjnego i radiowego oraz świadomość społeczną w dziedzinie praw człowieka.

edu dla pokoju

Skip to content