Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Wybory parlamentarne w Ukrainie stanowiły konkurencyjny proces

Wybory parlamentarne w Ukrainie stanowiły konkurencyjny proces

29 października 2012 w Kijowie i Warszawie zaprezentowany został raport wstępny Międzynarodowej Społecznej Misji Obserwacyjnej wyborów parlamentarnych w Ukrainie.

Autorzy raportu podkreślają, że mimo szeregu problemów, wybory zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób, a sam dzień wyborów przebiegał spokojnie. W trakcie kampanii zaobserwowano nadużywanie uprzywilejowanej pozycji osób pozostających u władzy, a ponowne wprowadzenie do systemu wyborczego okręgów jednomandatowych miało raczej negatywny wpływ na proces wyborczy. Zdaniem autorów „skala i natura zaobserwowanych nieprawidłowości i incydentów nie wpłynęła znacząco na wynik wyborów”.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu wstępnego.

Międzynarodowa Społeczna Misja Obserwacyjna działa w Ukrainie od 17 września do 7 listopada i składa się z 15 ekspertów i obserwatorów długoterminowych oraz obserwatorów krótkoterminowych rozmieszczonych na terenie kraju. Raport końcowy opublikowany zostanie 30 listopada 2012.

Misję współorganizują Fundacja im. Stefana Batorego (Polska), European Exchange (Niemcy) oraz Eastern Europe Studies Centre (Litwa).

Projekt realizowany jest w ramach programu „Wsparcie Demokracji 2012” finansowanego ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

Skip to content