Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mjanma/Birma > Solidarni z Birmą – Warsztaty dziennikarskie Instytutu Lecha Wałęsy

Solidarni z Birmą – Warsztaty dziennikarskie Instytutu Lecha Wałęsy

W ramach projektu realizowanego przez Instytut Lecha Wałęsy wspólnie z Pandita Development Institute w październiku br. w Rangunie i Mandalay odbyły się warsztaty dla młodych birmańskich dziennikarzy. Wśród trenerów znaleźli się Jerzy Jurecki – twórca i redaktor Tygodnika Podhalańskiego, Andrzej Muszyński – podróżnik, autor reportaży, znawca Birmy oraz Krzysztof Renik – dziennikarz Polskiego Radia i wieloletni korespondent w New Dehli.  W warsztatach uczestniczyli zarówno etatowi pracownicy ogólnokrajowych tytułów i lokalnych tygodników, jak też freelancerzy i studenci dziennikarstwa.

Tematyka warsztatów była dostosowana do stopnia rozwoju rynku mediów w Birmie. „Wielu dziennikarzy w Birmie nie posiada specjalizacji, w związku z czym zdecydowaliśmy się na zorganizowanie różnorodnych warsztatów, które zainspirują młodych ludzi u progu kariery do wyboru ścieżki rozwoju. Wachlarz zajęć  w ramach warsztatów jest szeroki począwszy od prowadzenia audycji radiowych, przez konstrukcje komunikatów prasowych, reportaż,  aż po zarządzanie redakcją i skład gazety. Dodatkowo zajęcia są tłumaczone na język birmański dzięki czemu udało nam się przyciągnąć większą liczbę dziennikarzy, którzy dotychczas nie mogli korzystać z oferty tego rodzaju warsztatów” – mówi  Bartosz Kozakiewicz koordynator programu „Solidarni z Birmą.

Kolejnym etapem projektu będzie miesięczny staż w polskich mediach dla czwórki dziennikarzy zaproszonych przez Instytut Lecha Wałęsy. Dziennikarze odbędą staże w redakcjach m.in. Polskiego Radia, The Warsaw Voice oraz Tygodnika Podhalańskiego. „Warsztaty dziennikarskie to kolejny projekt realizowany w ramach programu „Solidarni z Birmą”. Mam nadzieje, że dzięki współpracy z polskimi dziennikarzami, młodzi Birmańczycy nie tylko podszlifują swój kunszt dziennikarski, ale też będą inaczej patrzeć na rzeczywistość w ich kraju. Naszym celem jest zbudowanie fundamentów dla polsko-birmańskiego dialogu, dlatego w naszej pracy skupiamy się na bliskiej współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i organizowaniu warsztatów i seminariów w Birmie oraz programów stażowych w Polsce” – podkreśla Piotr Gulczyński, Prezes Instytutu Lecha Wałęsy.

Skip to content