Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Giełda Młodzieżowych Inicjatyw Społecznych-Liderzy Przemian Demokratycznych-Ukraina

Giełda Młodzieżowych Inicjatyw Społecznych-Liderzy Przemian Demokratycznych-Ukraina

fsd5  fsd4    fds

Będziemy działać dalej nawet po formalnym zakończeniu projektu. Tą obietnicą złożoną przez jedną z Firm Młodzieżowych w Eupatorii na Krymie, ale wyrażającą powszechne odczucia młodzieży z wszystkich 8 grup – również z Nowogradu – Wołyńskiego – można podsumować efekt wizyty, odwiedzin uczestników na Ukrainie. Tygodniowa wizyta w połowie października polskiego koordynatora wraz z ekspertami do spraw giełdy inicjatyw w ramach projektu „Giełda Młodzieżowych Inicjatyw Społecznych – Liderzy Przemian Demokratycznych”, realizowanego przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo, była bardzo owocna.

Konsultacje ekspertów dla firm młodzieżowych, uczestników projektu, odnośnie gry na giełdzie inicjatyw miały na celu m.in. motywowanie, jednak energia, zapał i pomysłowość tutejszej młodzieży są imponujące. Gra na giełdzie i realizacja inicjatyw przysparza im tyle satysfakcji, że nasi uczestnicy stali się prawdziwymi rozsadnikami aktywności obywatelskiej w swoich szkołach i środowiskach. W prawdzie na realizacje większości inicjatyw poza szkołą szykują się na wolne od nauki w okresie od 25 października do początku listopada, niemniej już teraz były tak cenne inicjatywy jak np. opracowanie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, ponieważ władze miasta o tym nie pomyślały … Tworzą też własną stronę www miasta, tak jak oni je widzą własnymi oczyma – jakie chcieli aby ono było.

Podczas spotkań uczestnicy z dumą zaznaczali, że wiele koleżanek i kolegów chce dołączyć jako nowi członkowie do grupy. Cieszą się również faktem, że widzą efekty swojej pracy (dla młodzieży w tym wieku to bardzo ważne – widoczny od razu efekt mobilizuje). Należy dodać, że we wszystkich szkołach jest bardzo sprzyjająca atmosfera wśród nauczycieli i nie ma problemów z nauką wśród naszych uczestników co potwierdza starą zasadę, że im więcej zajęć tym lepiej młodzież potrafi organizować sobie czas.

Podczas omówienia wyników konsultacji z opiekunami firm młodzieżowych bardzo nam dziękowali za przyjazd. Młodzież poczuła się naprawdę dowartościowana możliwością rozmowy jak równi z równym z nami. Wręcz zaskoczyło ich nasze poważne podejście – słuchanie, udzielanie porad i wyjaśnianie problemów (u siebie nie zawsze mają możliwość takiego potraktowania). Co ważne zaznaczali, że wszędzie rodzice się włączają w pomoc pracy uczniów. Całość uzupełniły w obu miastach spotkania z ich władzami samorządowymi i oświatowymi co jest ważne również w kontekście planów, aby przedłużyć pracę z młodzieżą metodą naszej Fundacji również w następnych latach.

Na zakończenie uwaga, że w Polsce nie zdajemy sobie sprawy jak ogromna jest na Ukrainie chęć nauki języka polskiego. Potrzeby są tak wielkie, że brak nauczycieli naszego języka jest powszechny, a pomimo to coraz częstsze jest otwieranie – na życzenie rodziców – kolejnych klas z nauczaniem języka polskiego jako drugiego obcego. Dobrze byłoby chyba już przywrócić do powszechnej wyobraźni w Polsce fakt, że dla Ukraińców nadal jesteśmy oknem do świata stabilnej demokracji!

Jan Fedirko, Koordynator Projektu

Skip to content