Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Rozstrzygnięto konkurs o Polsko-Ukraińską Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Rozstrzygnięto konkurs o Polsko-Ukraińską Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

sdp1

Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu o Polsko-Ukraińską Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz wręczenie nagród, przyznanych w ramach projektu „Współpraca i wsparcie dla organizacji dziennikarskich na Ukrainie” odbyło się 15 października

Konkurs trwał od lipca do września b.r. i obejmował materiały, które powstały w okresie 1.08.2011 – 31.08.2012 r. Adresowany był do dziennikarzy ukraińskich zaangażowanych w sprawy publiczne lub społeczne, poruszających w swych tekstach takie tematy jak walka o demokrację i wolność, rozwój samorządów, zwalczanie korupcji, wprowadzanie transparentności rządzenia.

Łącznie na konkurs spłynęło ponad 30 prac z całej Ukrainy.

Jury konkursu składające się z dziennikarzy polskich oraz przedstawicieli organizacji partnerskich przyznało następujące nagrody:

I miejsce: Yulia Abibok (Donieck) za artykuł pt. „Głęboka recesja” opisujący problem wymierania małych miast na Ukrainie.

II miejsce: Walentyna Kuts (Łuck) za artykuł pt. „Wołynianie przepłacają setki hrywien za paszport zagraniczny”, w którym autorka opisuje urzędnicze praktyki korupcyjne.

III miejsce: Olga Kashpor (Kijów) za reportaż filmowy „Dzień Niepodległości” traktujący o problemie samoidentyfikacji Ukraińców.

Laureatki otrzymały nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio: 3 tys., 2 tys., 1 tys. złotych.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 15 października podczas konferencji „Media na Ukrainie: problemy i szanse”. Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy osobiście odebrały zaproszone na konferencję laureatki: Walentyna Kuts oraz Olga Kashpor.

Zwyciężczyni konkursu, pani Yulia Abibok nie mogła przybyć do Polski z powodów zawodowych, a w jej imieniu i na jej prośbę nagrodę odebrał członek zarządu Narodowej Unii Dziennikarzy Ukrainy, Sergyi Tomilenko.

Po wręczeniu nagród odbyła się konferencja o sytuacji mediów na Ukrainie w przededniu wyborów parlamentarnych 28 października.

Skip to content