Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Białoruś > Palitviazni.info – sytuacja niezaleznych mediów na Białorusi

Palitviazni.info – sytuacja niezaleznych mediów na Białorusi

W ostatni piątek września w warszawskim Press Clubie odbyła się, dzięki uprzejmości TVP Białystok, projekcja filmu „Skazany na polskość” o Andrzeju Poczobucie, dziennikarzu i publicyście, działaczu mniejszości polskiej na Białorusi. Po filmie w dyskusji na temat wolnych mediów na Białorusi, ich zasięgu i oddziaływaniu na białoruskie społeczeństwo, sytuacji Związku Polaków na Białorusi, problemach z którymi organizacja musi się mierzyć na co dzień, prześladowaniach dziennikarzy i opozycjonistów. W dyskusji głos zabrali Grażyna Szalkiewicz – redaktor „Głosu znad Niemna na uchodźstwie”, Natalia Radzina – redaktor naczelna niezależnego portalu białoruskiego Karta 97 i współpracowniczka byłego kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua oraz Andrei Aleksandrou – przedstawiciel organizacji Index on Censorship. Spotkanie prowadził Jarosław Włodarczyk z Press Clubu.

Organizatorami wydarzenia byli redakcja portalu Palitviazni.info oraz Fundacja Rozwoju Inicjatyw Demokratycznych. Współorganizatorem – Press Club Polska.

Natomiast w dniu 25 września w Homlu na Białorusi odbyła się prezentacja filmu „Świeczka prawdy Alesia Bialackiego” poświęconego przewodniczącemu Centrum Praw Człowieka „Viasna” oraz dyskusja, którą poprowadził znany działacz opozycyjny.

Wydarzenia są częścią projektu Palitviazni.info – rozbudowa portalu poświęconego białoruskim więźniom politycznym realizowanego przez Fundację Rozwoju Inicjatyw Demokratycznych i przedstawicieli Centrum Praw Człowieka „Viasna” w ramach programu „Wsparcie Demokracji 2012”.

Zapraszamy do odwiedzania strony www.palitviazni.info, na której znaleźć można bieżące informacje na temat sytuacji więźniów politycznych i ich rodzin, a także sytuacji na Białorusi.

Skip to content