Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Giełda Młodzieżowych Inicjatyw Społecznych – Liderzy Przemian Demokratycznych” dla młodzieży ukraińskiej w Motyczu pod Lublinem

Giełda Młodzieżowych Inicjatyw Społecznych – Liderzy Przemian Demokratycznych” dla młodzieży ukraińskiej w Motyczu pod Lublinem

DSC 0775-1

„Proszę pana czy można wziąć przedłużacz, plansze?” – „Jak to czy można! Jeśli są potrzebne, to trzeba!” To dosyć symptomatyczna sytuacja z początku warsztatów realizowanych w ramach projektu „Giełda Młodzieżowych Inicjatyw Społecznych – Liderzy Przemian Demokratycznych” (”Суспільнa біржа молодіжних ініціатив – Лідери демократичних змін „). Na każdym kroku staraliśmy się utwierdzić ukraińską młodzież, że to, co nie zabronione, to dozwolone. W Ośrodku Edukacji Społecznej Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu k. Lublina, który przyjmował ukraińską młodzież, panowały warunki sprzyjające rozwijaniu umiejętności i cech liderskich. Twórczy ferment był tym większy, że uczestnicy,  czterdziestu uczniów z Ukrainy, pochodzili z różnych szkół i dwu regionów (Żytomierszczyzna – Nowograd-Wołyński oraz Krym – Eupatoria). Ich lepszej integracji służyły wieczory kultury i tradycji tych regionów, z których pochodzili. Prezentowali podczas nich to, co najciekawsze w ich rodzinnych stronach, śpiewając, tańcząc, improwizując scenki rodzajowe.

Dynamika działań podczas praktycznych zajęć naszych młodych liderów była tak wielka, że nauka metody giełdy inicjatyw (jak tworzyć, organizować i prowadzić firmę młodzieżową, jak zarządzać grupą, być skutecznym w działaniach marketingowych po techniczną stronę gry z wykorzystaniem specjalnego modułu giełdowego) ze strony polskich trenerów mogła momentami wyglądać jak ich dopełnienie. Osiem pięcioosobowych grup przećwiczyło rywalizację z wykorzystaniem modułu internetowego oraz realizację inicjatyw na miejscu – i już ta próbka pokazała, że kreatywność młodego pokolenia nie zna granic, a pomysłowość to znak firmowy naszych uczestników.

Program pobytu w Polsce ubogaciła wizyta w Lublinie, w czasie której uczestnicy zapoznali się z przykładami pro przedsiębiorczej edukacji obywatelskiej poznając Fundację Inicjatyw Menedżerskich, oraz ze sposobami wspierania inicjatyw obywatelskich realizowanymi przez administrację samorządową władz Lublina.

Młodzież ukraińska wróciła do siebie pełna zapału i umiejętnością działania – rywalizacji na forum społecznym z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi giełdy internetowej. Duża w tym zasługa również naszych partnerów z Agencji Municypalnego Rozwoju „Miasto Mistrzów” z Eupatorii na Krymie oraz Informacyjno – Metodycznego Centrum z Nowogradu – Wołyńskiego, które sprawnie i trafnie przeprowadziły rekrutację uczestników, a także ich nauczycieli opiekunów.

Z reporterskiego obowiązku dodam, że pięciodniowe szkolenie  odbyło się w dniach 16-20/21 września br.

Jan Fedirko

Koordynator projektu

Skip to content