Aktualności

Demokracja w działaniu

Brytyjski „Know How“ i polskie doświadczenie – temu tematowi poświęcono konferencję współorganizowaną28 marca w Sejmie przez naszą fundację

Polska transformacja jest jedną z bardziej udanych – stwierdził otwierając konferencję w Sejmie ambasador Wlk. Brytanii Robin Barnett. Celem spotkania było podsumowanie wkładu brytyjskiej organizacji „Know How“ w polską transformację w latach 90. I refleksja, jak skutecznie podobne doświadczenia realizować w innych częściach świata.

Brytyjski fundusz „Know How“ decyzją premiera Wlk. Brytanii stworzył w 1989 r., po piewszych wolnych wyborach w Polsce, program grantowy w wysokości 5 mln funtów rocznie na rzecz wsparciapolskiej transformacji. Środki były przeznaczone na projekty gospodarcze, szkolenie administracji, pracę z partiami i środowiskami politycznymi, samorządami, młodzieżą a także prywatyzację polskiej gospodarki. – To był fascynujący moment pracować wtedy w Polsce – wspomina Andrew Young, dyrektor polskiego biura Narodowego Instytutu Demokratycznego  w latach 1995-98, które zarządzało projektem. – Ale jeszcze większą radością jest patrzeć po latach na udane owoce tamtej współpracy.

– Bardzo cenimy brytyjski wkład w polską transformację – stwierdził, otwierając konferencję Grzegorz Schetyna, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. – I jesteśmy zainteresowani przekazywaniem tego doświadczenia innym.

Uczestnicy nie tylko wspominali dawne czasy, ale zastanawiali się, jak wspólnie wspierać reformy w krajach Partnerstwa Wschodniego, np. w Mołdawii, w Afryce Północnej i innych regionach przechodzących transformację.

Konferencję zroganizowali: Ambasada Brytyjska w Polsce, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Europejski Instytutu na Rzecz Demokracji oraz Fundacja Solidarności Międzynarodowej (Solidarity Fund PL).

maw

 

 

Skip to content