Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Logotyp polskiej prezydencji w UE przekazany Polskiej Fundacji Międzynarodowej

Logotyp polskiej prezydencji w UE przekazany Polskiej Fundacji Międzynarodowej

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przekazał w piątek 20 stycznia logotyp polskiej prezydencji w Unii Europejskiej prezesowi Polskiej Fundacji Solidarności Międzynarodowej Krzysztofowi Stanowskiemu

Twórca loga Jerzy Janiszewski, zarazem autor legendarnego znaku graficznego NSZZ Solidarność, dostosuje logo prezydencji do potrzeb Fundacji. Dziękuję panu ministrowi Stanowskiemu za pomysł, aby logo prezydencji żyło dalej, aby stało się wizytówką głównej instytucji, która będzie odpowiadała za dystrybucję polskiej pomocy rozwojowej – powiedział Radosław Sikorski. Krzysztof Stanowski do 18 stycznia był podsekretarzem stanu w MSZ. Po odejściu z resortu będzie kierował Polska Fundacja Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju „Wiedzieć Jak” / Fundacją Solidarności Międzynarodowej.

Fundacja będzie przyznawała wsparcie organizacjom pozarządowym zajmującym. W Planie współpracy rozwojowej w 2012 r. na działania realizowane za pośrednictwem Fundacji przeznaczono 10 mln zł. Fundacja będąc narzędziem realizacji polityki międzynarodowej naszego kraju, może starać się o dodatkowe środki z UE; nie będzie za to uczestniczyła w konkursach organizowanych przez MSZ.

Minister Sikorski zapowiedział, że w miarę jak fundacja będzie krzepła, przekazywane będą jej kolejne środki. Zwrócił uwagę, że MSZ w różnych formach wspiera inne kraje. Przypomniał, że spora część naszej pomocy płynie np. za pośrednictwem UE.

Sikorski podkreślił, że Stanowski, który właśnie przekazał swoje obowiązki nowej wiceminister Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz, miał w resorcie spraw zagranicznych wprawdzie krótki staż, ale za to bardzo owocny. Chwalił go za osiągnięcie wszystkich celów, które wspólnie wyznaczyli. – Liczę, że jako szef fundacji będzie nadal współpracował z MSZ, a fundacja będzie realizowała polski priorytet i polską specjalność, coś co już zostało zauważone jako nasz oryginalny polski wkład, coś w czym jesteśmy najlepsi na świecie, to znaczy dzielenie się doświadczeniami udanej transformacji – mówił Sikorski.

– Cieszę się, że logo polskiej prezydencji będzie „żyło dalej”, przede wszystkim dlatego, że jako znak Fundacji Solidarności Międzynarodowej ma symbolizować solidarność Polski z krajami jej bliskimi. To piękna idea. Jestem na tak – powiedział w przesłaniu wideo Janiszewski, autor znaku graficznego prezydencji i NSZZ Solidarność.

Stanowski podkreślił, że Fundacja będzie istotnym narzędziem wspiarania  organizacji pozarządowych realizującym projekty transgraniczne. Zastrzegł, że nie będzie ona konkurować z organizacjami pozarządowymi. – Kiedy mówimy o wsparciu demokracji myślimy o naszych najbliższych sąsiadach, o krajach Partnerstwa Wschodniego, ale też w czasie naszej prezydencji mieliśmy być okazję w Birmie, w Sudanie Południowym. Będziemy o tych krajach pamiętać – zapowiada prezes Fundacji.

Podkreśla, że Fundacja Solidarności Międzynarodowej nie jest związana z żadnym obozem politycznym, czy partią. W jej radzie są osoby z różnych ugrupowań, wybitne osoby ze świata polityki oraz działacze społeczni. Stanowski przypomniał także, że przyszedł do resortu spraw zagranicznych z dyplomacji publicznej i teraz do niej wraca.

Marcin Wojciechowski

Skip to content